Baseball

Northwestern Region

First Team

John Adams

Potomac

Jake Brown

Colonial Forge

Nathan Daly

GW-Danville

Jack Ferrick

Colonial Forge

Mike Giarrizzi

Potomac

Matt Gibson

Albemarle

Brent Long

Halifax

Brandon Maupin

Potomac

Cory Moore

GW-Danville

Marcus Nalls

Gar-Field

Eddie Rubbo

Colonial Forge

Jonathan Walker

GW-Danville

Player of the Year

Mike Giarrizzi

Potomac

Coach of the Year

Shawn Szakelyhidi

Colonial Forge

Cardinal District

First Team

P Marcus Nalls

Gar-Field

P Eddie West

Gar-Field

C Jonathan Colantuoni

Hylton

1B Robbie Miller

Gar-Field

2B Butch Benedict

Woodbridge

3B Marcus Nalls

Gar-Field

SS Jorge Laboy

Hylton

OF Brian Antolick

Hylton

OF Kevin Nally

Forest Park

OF Ryan Wood

Hylton

DH Antonio Concepcion

Woodbridge

UT Jorge Laboy

Hylton

Player of the Year

Jorge Laboy

Hylton

Coach of the Year

Jay Burkhart

Gar-Field

Second Team

P Nate Hartman

Hylton

P Jorge Laboy

Hylton

P Brett Meyer

Woodbridge

C Nick Arrington

Gar-Field

1B Chad Cessna

Woodbridge

2B Aaron Lotito

Gar-Field

3B Marshall Dill

Forest Park

SS J.T. Gregory

Gar-Field

OF Marcus Cameron

Forest Park

OF Justin Martin

Gar-Field

OF Eddie West

Gar-Field

DH Justin Martin

Gar-Field

UT J.T. Gregory

Gar-Field

Cedar Run District

First Team

P John Adams

Potomac

P Jordan Flasher

Osbourn Park

C Adam Kearney

Osbourn Park

1B Brandon Maupin

Potomac

2B Bobby Potter

Potomac

3B Bobby Anthony

Osbourn Park

SS Brent Greer

Osbourn

OF Brandon Clark

Potomac

OF David Frelin

Osbourn Park

OF Bill Thompson

Stonewall

DH Ken Morris

Osbourn

UT Mike Giarrizzi

Potomac

Player of the Year

Mike Giarrizzi

Potomac

Coach of the Year

Mike Covington

Potomac

Second Team

P Chris Boggs

Stonewall

P Garrett Smith

Stonewall

C Sean McCauley

Potomac

1B Sam Fullerton

Osbourn Park

2B Chris Conner

Stonewall

3B Matt Rainbolt

Potomac

SS Corey Spencer

Osbourn Park

SS Mike McClain

Potomac

OF Jason Myers

Osbourn Park

OF Mike Walters

Osbourn

OF Harry Williams

Potomac

DH Otto Ruefli

Stonewall

UT Garrett Smith

Stonewall

Others

Northwestern District -- Second Team: OF Bobby Collier, Brentsville. Region B -- First Team: SS Zach Terrell, Manassas Park. Bull Run District -- First Team: 3B Daniel Frye, Manassas Park; SS Zach Terrell, Manassas Park (player of the year). Second Team: DH Ricky Moyers, Manassas Park; OF Kevin Murphy, Manassas Park. Delaney Athletic Conference -- First Team: Jim Flanagan, Quantico; Mike Hadro, Seton; Brian Krynitsky, Seton; Nate Stallings, Emmanuel Christian; Marco Uribe, Seton (most valuable position player). Second Team: Ray Bennett, Seton; Kyle Patrick, Emmanuel Christian.

Softball

Northwestern Region

First Team

Courtney Bures

Stonewall

Amanda Burk

Stonewall

Amanda D'Attilio

Hylton

Cristi Ecks

Osbourn

Allie Galvin

North Stafford

Jessie Green

Stonewall

Sarah Himan

Hylton

Brittany Lansdowne

Osbourn

Ashley Salmon

GW-Danville

Reba Tuff

Culpeper

Lauren Thurman

Franklin

Corey Wood

Culpeper

Player of the Year

Courtney Bures

Stonewall

Coach of the Year

Jason Koch

Stonewall

Second Team

Blair Gillespie

GW-Danville

Lindsay Hastings

Halifax

Rebecca Horesky

Gar-Field

Laura Hundemer

Osbourn

Jamie Jansen

Osbourn

Alyssa Kemmerer

Osbourn

Jenny Lincoln

North Stafford

Sarah Malene

Gar-Field

Erin Ratchford

PH-Roanoke

Alex Roderick

Hylton

Lindsey Saul

Franklin

Katie Speaks

Stonewall

Cardinal District

First Team

P Brittany Bingham

Hylton

C Sarah Himan

Hylton

C Catherine Jennings

Gar-Field

1B Malorie Pellien

Gar-Field

2B Jaime Hicks

Hylton

SS Amanda Bates

Forest Park

SS Sarah Malene

Gar-Field

SS Alex Roderick

Hylton

OF Amanda D'Attilio

Hylton

OF Lauren Firich

Gar-Field

UT Rebecca Horesky

Gar-Field

Player of the Year

Amanda D'Attilio

Hylton

Coach of the Year

Desiree Hayden

Hylton

Second Team

P Megan Federwisch

Forest Park

P Becky Grau

Woodbridge

1B Becky Martin

Forest Park

1B Kristin Nickloy

Hylton

2B Jade Ing

Gar-Field

2B Jessica Schwier

Forest Park

3B Maggie Barham

Hylton

3B Kelly Logan

Woodbridge

OF Ashley Ahearn

Hylton

OF Jenn Haynes

Forest Park

OF Larissa Williams

Hylton

UT Nikki Garlow

Woodbridge

Cedar Run District

First Team

P Cristi Ecks

Osbourn

P Kirby Jenkins

Stonewall

C Lauren Hensley

Osbourn Park

C Laura Hundemer

Osbourn

IF Kat Beauvais

Osbourn Park

IF Courtney Bures

Stonewall

IF Jessie Green

Stonewall

IF Alyssa Kemmerer

Osbourn

OF Jamie Jansen

Osbourn

OF Brittany Landsdowne

Osbourn

OF Katie Speaks

Stonewall

UT Amanda Burk

Stonewall

UT Shyla Rider

Potomac

Player of the Year

Courtney Bures

Stonewall

Coach of the Year

Jason Koch

Stonewall

Second Team

P Alysha Demarest

Osbourn Park

C Dianne Foglio

Potomac

C Kimmy Spinks

Stonewall

IF Brittany Lyddane

Osbourn Park

IF Lauren Mayoral

Stonewall

IF Julie Pallatt

Stonewall

IF Tamara Poles

Osbourn Park

OF Robin Botkin

Osbourn

OF K.B. Lyddane

Osbourn Park

OF Erin Myers

Osbourn Park

Others

Northwestern District -- Second Team: P Brittany Bailey, Brentsville; OF Katie Knoll, Brentsville; Region B -- First Team: OF Aimee DePugh, Manassas Park; UT Courtney Steele, Manassas Park. Second Team: C Samantha Martell, Manassas Park. Bull Run District -- First Team: OF Aimee DePugh, Manassas Park; C Samantha Martell, Manassas Park; UT Courtney Steele, Manassas Park. Second Team: SS Ashleigh Robinson, Manassas Park; P Courtney Steele, Manassas Park. Delaney Athletic Conference -- First Team: Tanya Guthrie, Emmanuel Christian; Lauren Sewell, Seton; Coach Brian McDaniel, Emmanuel Christian (coach of the year). Second Team: Jessica Deen, Emmanuel Christian; Megan Gibson, Emmanuel Christian; Amanda Hugill, Emmanuel Christian; Annemarie Messier, Seton; Sara Spencer, Seton; Candance Wall, Seton.

Boys' Soccer

Northwestern Region

First Team

Jusufu Barclay

Gar-Field

Douglas Boateng

Potomac

Eli Brewer

E.C. Glass

Andrew Dykstra

Osbourn Park

Kevin Edwards

Stafford

Bobby Foglesong

Stafford

Ryan Gibbs

Osbourn

Jimmy Hash

Forest Park

Ryan Jenkins

Osbourn Park

Joey Lyonnais

Massaponax

Danfi Parker

Gar-Field

Brian Pate

Massaponax

Chris Pertl

Osbourn Park

Jaison Perdue

Massaponax

Matt Rincker

E.C. Glass

Player of the Year

Jaison Perdue

Massaponax

Coach of the Year

Chris Farrell

Massaponax

Second Team

Tyler Arnold

Colonial Forge

Travis Bryant

PH-Roanoke

Tommy Dinuzzo

Osbourn Park

Will Fox

Culpeper

Gordon Green

E.C. Glass

Mike Gucklan

Brooke Point

Mohamed Kamara

Potomac

Terrie Kweifio

Forest Park

Irvin Martinez

Gar-Field

Hunter Miller

PH-Roanoke

John Painter

Gar-Field

Hal Sigler

E.C. Glass

Trevor Tomczak

Forest Park

Freddie Ventura

Osbourn

Joe Young

Massaponax

Cardinal District

First Team

F Jusufu Barclay

Gar-Field

F Terrie Kweifio

Forest Park

F James Monastra

Woodbridge

F Brandon Wheeler

Hylton

MF Jon Chapman

Woodbridge

MF Jimmy Hash

Forest Park

MF Stephen Iden

Hylton

MF Ali Kargbo

Woodbridge

MF Danfi Parker

Gar-Field

D Sam Lattin

Woodbridge

D Irvin Martinez

Gar-Field

D John Painter

Gar-Field

D Justin Sellman

Hylton

D Trevor Tomczak

Forest Park

GK Ryan Monastra

Woodbridge

Player of the Year

Danfi Parker

Gar-Field

Coach of the Year

Tom Kraft

Gar-Field

Second Team

F Wes Ireland

Woodbridge

F Kennedy Opuku

Hylton

F Darien Ruggles

Gar-Field

MF Joey Majeski

Gar-Field

MF Robert Marcelis

Gar-Field

MF Devon Pruden

Forest Park

MF Alex Wenninger

Forest Park

D Mark Close

Gar-Field

D Matt Goldstein

Forest Park

D Mike Gunther

Woodbridge

D Ben Rojsuontikuo

Hylton

GK David Meiklejohn

Forest Park

Cedar Run District

First Team

F Douglas Boateng

Potomac

F Andrew Dykstra

Osbourn Park

F Nick Leigh

Osbourn Park

F Henry Rodriguez

Stonewall

MF Wilmer Arana

Potomac

MF Tommy Dinuzzo

Osbourn Park

MF Ryan Jenkins

Osbourn Park

MF Tim Pittman

Osbourn

MF Zack Ward

Stonewall

D Essien Ayanam

Stonewall

D Mohamed Kamara

Potomac

D Chris Pertl

Osbourn Park

D Matt Phillips

Potomac

D Freddie Ventura

Osbourn

GK Kevin Russell

Potomac

Player of the Year

Douglas Boateng

Potomac

Coach of the Year

Larry Nemerow

Osbourn Park

Second Team

F Jason Brown

Osbourn

F David Labban

Osbourn

MF Brian Byrne

Osbourn

MF Andres Del Campo

Potomac

MF Michael Purdy

Osbourn Park

D Richard Avalos

Potomac

D David Dinuzzo

Osbourn Park

D Josh Powell

Osbourn Park

D Richard Yezzi

Osbourn Park

GK Chris Dykstra

Osbourn Park

GK Chris Udicious

Stonewall

Others

Northwestern District -- First Team: Chris McClaugherty, Brentsville. Bull Run District -- First Team: Carlos Alvarez, Manassas Park.

Girls' Soccer

Northwestern Region

First Team

Amanda Bell

North Stafford

Marcia Biddle

Gar-Field

Nathalie Bolder

Gar-Field

Martha Caulkins

E.C. Glass

Brittany Croce

North Stafford

Theresa DeLucca

Gar-Field

Lindsey DiLuzio

Forest Park

Lisa Ducote

Massaponax

Kendall Irby

Gar-Field

Maria Mohammed

N. Stafford

Marissa Mohammed

N. Stafford

Janna Pearson

Stonewall

Jill Porto

Potomac

Melanie Salinas

Colonial Forge

Katie Watson

Potomac

Player of the Year

Nathalie Bolder

Gar-Field

Coach of the Year

Michelle McDonald

Gar-Field

Second Team

Alisa Barrett

Osbourn

Deanna Caincross

Osbourn

Jessica Cozza

Gar-Field

Shaina Duecaster

Stonewall

Lauren Fenner

Osbourn

Niki Ingold

North Stafford

Sara Manley

E.C. Glass

Kristen McCoy

PH-Roanoke

Becca Mumley

Woodbridge

Courtney Portell

Forest Park

Jenny Racine

Osbourn

Erin Saleeby

Franklin

Becca Sweeney

PH-Roanoke

Jenn Vaughan

Stonewall

Cardinal District

First Team

F Victoria Damren

Forest Park

F Theresa DeLucca

Gar-Field

F Becca Mumley

Woodbridge

F Eboni Nichols

Hylton

MF Kendall Irby

Gar-Field

MF Ashley Kukura

Hylton

MF Jordan Parsels

Woodbridge

MF Courtney Portell

Forest Park

D Ashleigh Blumer

Forest Park

D Nathalie Bolder

Gar-Field

D Stefani Brown

Hylton

D Jessie Cole

Woodbridge

D Jackie Cozza

Gar-Field

D Lindsey DiLuzio

Forest Park

GK Marcia Biddle

Gar-Field

Player of the Year

Nathalie Bolder

Gar-Field

Coach of the Year

Michelle McDonald

Gar-Field

Second Team

F Dara Elk

Forest Park

F Leslie Galvan

Hylton

F Tiffany Gaskins

Woodbridge

MF Jackie Albright

Hylton

MF Sarah Ashton

Woodbridge

MF MaryCarol Davis

Gar-Field

MF Kelly Hiltibidal

Gar-Field

MF Jennifer Myhre

Forest Park

D Kendra Briggs

Hylton

D Emily Danchak

Woodbridge

D Melissa Kirby

Gar-Field

D Sarah Nuber

Forest Park

D Andrea Williams

Woodbridge

GK Lorena Carlton

Woodbridge

Cedar Run District

First Team

Amanda Banbaris

Stonewall

Alisa Barrett

Osbourn

Deanna Caincross

Osbourn

Brittany Decroes

Stonewall

Shaina Duecaster

Stonewall

Lauren Fenner

Osbourn

Brittany Forsythe

Stonewall

Lindsay Ismer

Osbourn Park

Christian Lopez

Stonewall

Janna Pearson

Stonewall

Jill Porto

Potomac

Jenny Racine

Osbourn

Jenn Vaughan

Stonewall

Katie Watson

Potomac

Player of the Year

Janna Pearson

Stonewall

Coach of the Year

Greg Hyde

Stonewall

Second Team

Theresa Anneh

Osbourn Park

Amy Arroyo

Osbourn Park

Michelle Brookman

Osbourn

Holly Browning

Potomac

Danila Cariella-Noblit

Osbourn Park

Hillary Hackett

Potomac

Lindsey Lieneu

Osbourn Park

Sarah Mentor

Osbourn Park

Breann Mumaw

Stonewall

Nicole Myers

Stonewall

Alyssa Penez

Stonewall

Esther Saka

Potomac

Sarah Thompson

Osbourn Park

Betsy Trapp

Osbourn

Others

Region II -- Second Team: Caly Cassady, Brentsville; Meghan Flesch, Brentsville; Steph Hair, Brentsville. Northwestern District -- First Team: Caly Cassady, Brentsville; Meghan Flesch, Brentsville; Steph Hair, Brentsville. Second Team: Ryan Ruhstorfer, Brentsville; Ashley Simpson, Brentsville. Bull Run District -- First Team: Ashley Becton, Manassas Park. Second Team: Anna Espiritu, Manassas Park; Joanne Rodriguez, Manassas Park. Delaney Athletic Conference -- First Team: Bridgit Cooley, Seton (most valuable player); Erin Mulhern, Seton. Second Team: Erin Kitzpatrick, Seton; Kelly Koehr, Seton; Lindsey Johnson, Seton; Katie Planchak, Seton.

Boys' Lacrosse

Northwestern Region

First Team

Jeff Cizdziel

North Stafford

Daniel Coats

Albemarle

Alex Dudley

Albemarle

Jeff Knighton

PH-Roanoke

Mike Kopeny

Albemarle

Petie Lytle

Albemarle

Steve Murray

Albemarle

Drew Smythers

Albemarle

Kevin Steckel

North Stafford

Dan Sullivan

North Stafford

David Suthers

Osbourn Park

Ryan Verrilli

Stonewall

Bryan Wedel

Osbourn Park

Nate Williams

Stonewall

Walter Williams

Stonewall

Players of the Year

Drew Smythers, Albemarle, and Dan Sullivan, North Stafford

Coach of the Year

Scott Neese, Albemarle

Second Team

Brian Bagford

Osbourn Park

Erick Balish

Forest Park

Dan Bamford

Woodbridge

Dylan Besley

Osbourn Park

Brandon Brennan

Osbourn Park

Kenny Dike

Stonewall

Jeff Harkins

PH-Roanoke

Tommy Heberer

Woodbridge

Ryan Lamboni

Forest Park

Daniel Martin

Albemarle

Patrick Milan

Osbourn Park

Louie Nottingham

PH-Roanoke

Ryan Otterblad

Forest Park

Ryan Parker

PH-Roanoke

Brad Weems

Osbourn Park

Tim Wolff

Woodbridge

Cardinal District

First Team

MF Dan Bamford

Woodbridge

MF Kyle Curd

Hylton

MF Ryan Lamboni

Forest Park

A Tommy Heberer

Woodbridge

A Daniel Nee

Hylton

A Ryan Otterblad

Forest Park

D Erick Balish

Forest Park

D Eric Peacott

Hylton

D Tim Wolff

Woodbridge

LM Ed Land

Forest Park

GK Brad Hester

Woodbridge

Player of the Year

Ryan Otterblad

Forest Park

Coach of the Year

Steve Claiborne

Woodbridge

Second Team

MF Ian Grand

Gar-Field

A John Holt

Forest Park

D Jared Matson

Forest Park

LM Brent White

Hylton

GK Scott Scheetz

Forest Park

Cedar Run District

First Team

A Brian Bagford

Osbourn Park

A Mike Boysen

Osbourn Park

A Nate Eldredge

Osbourn

A Ryan Verrilli

Stonewall

MF Brandon Brennan

Osbourn Park

MF Adam Schilpp

Osbourn

MF Brad Weems

Osbourn Park

MF Walter Williams

Stonewall

SP Dylan Besley

Osbourn Park

SP Kenny Dike

Stonewall

D Patrick Milan

Osbourn Park

D Jeremy Nicoletti

Osbourn

D Bryan Wedel

Osbourn Park

D Nate Williams

Stonewall

GK David Suthers

Osbourn Park

Player of the Year

David Suthers

Osbourn Park

Coach of the Year

Kevin Marsh

Osbourn Park

Second Team

A Mark Allen

Stonewall

A David Farmer

Osbourn Park

A Josh Lee

Stonewall

A Todd Minetree

Potomac

MF Andy Latham

Stonewall

MF Dustin Lovell

Potomac

MF Ryan Meadows

Osbourn

MF Rory Millette

Stonewall

SP Nick Lynch

Osbourn Park

SP Jason Peach

Stonewall

D Russell Evans

Osbourn Park

D John Jorgenson

Potomac

D Steve Miller

Osbourn

D Kevin Ruleman

Stonewall

GK Brian Ingham

Stonewall

Others

Delaney Athletic Conference -- First Team: A Erik Hickson, Sr.; D Joey Marshall, Seton; MF Ryan Smith, Seton.

Girls' Lacrosse

Northwestern Region

First Team

A Kristi Artenian

Forest Park

A Gia Esposito

Albemarle

A Shannon Kennedy

Forest Park

A Shayna Sargent

Osbourn Park

MF Jessica DeGraff

Albemarle

MF Shara Kantz

Forest Park

MF Kelly McConnell

Osbourn Park

MF Kristen McCormick

Hylton

MF Margaret Murray

Albemarle

MF Jessica Noone

Stonewall

D Allison Andresen

Osbourn Park

D Bianca Catt Pretta

Albemarle

D Elyssa Klopfenstein

Forest Park

D Jenna Marshall

Potomac

GK Logan Ripley

Albemarle

Player of the Year

Margaret Murray

Albemarle

Coach of the Year

Jackie Hartley

Albemarle

Second Team

A Allison Coates

Osbourn

A Manda Krimmer

Stonewall

A Molly McClintic

Albemarle

MF Megan Behrle

Stonewall

MF Mackenzie Ebling

Gar-Field

MF Roxy Marquez

Potomac

MF Merrill Murray

Albemarle

MF Diane Neilson

Hylton

MF Kerry Shannon

Osbourn Park

D Shelly Allen

Hylton

D Geraldine Galdamez

Stonewall

D Megan Sadtler

Albemarle

D Morgan Woodson

Albemarle

GK Haley Brock

Hylton

GK Danielle Shields

Osbourn Park

Cardinal District

First Team

A Mary Anderson

Woodbridge

A Kristi Artenian

Forest Park

A Megan Ebling

Gar-Field

A Shannon Kennedy

Forest Park

MF Kathleen Clardy

Woodbridge

MF Charlie Costello

Woodbridge

MF Mackenzie Ebling

Gar-Field

MF Shara Kantz

Forest Park

MF Kristen McCormick

Hylton

MF Diane Neilson

Hylton

D Shelly Allen

Hylton

D Joanna Crowder

Gar-Field

D Elyssa Klopfenstein

Forest Park

D Norah O'Brien

Gar-Field

GK Haley Brock

Hylton

Player of the Year

Kristi Artenian

Forest Park

Cedar Run District

First Team

A Allison Coates

Osbourn

A Manda Krimmer

Stonewall

A Shayna Sargent

Osbourn Park

MF Laura Bachmann

Osbourn

MF Megan Behrle

Stonewall

MF Roxy Marquez

Potomac

MF Kelly McConnell

Osbourn Park

MF Jessica Noone

Stonewall

MF Kerry Shannon

Osbourn Park

D Allison Andresen

Osbourn Park

D Geraldine Galdamez

Stonewall

D Jenna Marshall

Potomac

D Adrianna Mendez

Osbourn

GK Danielle Shields

Osbourn Park

Player of the Year

Jenna Marshall

Potomac

Coach of the Year

Kate Thomas

Osbourn Park

Second Team

A Katie Jones

Osbourn

A Sarah Klam

Stonewall

A Sarah Stockholm

Potomac

A Heather Thoreson

Osbourn Park

A Devon White

Osbourn Park

MF Ashley Balis

Osbourn

MF Lindsay Farmer

Osbourn Park

MF Sarah Gouch

Stonewall

MF Allison Hess

Potomac

MF Alexis Riley

Osbourn

D Mackenzie Aubrey

Stonewall

D Kelsey Gentry

Osbourn

D Megan Nash

Osbourn Park

GK Susan Drummond

Osbourn

Hylton star Jorge Laboy, shown here about to throw a pitch in a game against Gar-Field, was named the Cardinal District baseball player of the year. Laboy also was selected to the first team as a shortstop and utility player.Gar-Field midfielder Danfi Parker (5) keeps the ball from Hayfield's Cesar Bazan. Parker was the Cardinal District boys' soccer player of the year.Forest Park's Kristi Artenian, right, protects her stick as she faces defense from Potomac's Jenna Marshall. Both were first-team all-region picks, and both were selected as girls' lacrosse player of the year in their respective districts.