Boys' All-League Teams

DISTRICT

DCIAA EAST

Clyde BaileyEastern

Daniel BattleH.D. Woodson

Dario BrownAnacostia

Sohi FrazierSpingarn

Reggie LassiterEastern

Michael McDonaldH.D. Woodson

Jerome PetticolasSpingarn

Barbacar TheimSpingarn

Royal WalkerM.M. Washington

Coach: Keino WilsonH.D. Woodson

DCIAA WEST

Ricky BranhamCardozo

Emanual BurrisWilson

Mark CavinessTheodore Roosevelt

Terance DanceCoolidge

Randy HamptonDunbar

Tre KelleyDunbar

Nnamdi NnadiliSchool Without Walls

Jerry MackTheodore Roosevelt

Earl RisbyDunbar

Roland WilliamsCardozo

Coach: Henry C. LindseyCardozo

MARYLAND

ANNE ARUNDEL

Laronja OwensAnnapolis

Joshua JohnsonAnnapolis

Adrian GrossSouthern

Mitch GuestGlen Burnie

Justin HollandSouthern

CENTRAL MARYLAND

Thomas RichardThomas Johnson

Demetris BryantThomas Johnson

Curtis CrewsFrederick

Elyon BushFrederick

Sean RobineLinganore

Chris FollandCentury

Darren ValascoLinganore

Luke LedyardThomas Johnson

Coach: Tom DickmanThomas Johnson

HOWARD

Shawn VelazquezMount Hebron

Jared BradfordLong Reach

Mike SmelkinsonLong Reach

Richie JacksonRiver Hill

Aaron Rei-WhiteMount Hebron

Micah MbahAtholton

J.J. MarchanyGlenelg

Coach: Jim AlbertAtholton

MONOCACY VALLEY

John KeimigMiddletown

David MinerSouth Hagerstown

Corey BrownSmithsburg

Brock McCollumWalkersville

Bernard HarrisNorth Hagerstown

Pete ColwellMiddletown

Brandon DykesBrunswick

Lonnell SmithBoonsboro

Nick AdenhartWilliamsport

Ryan MarquissSmithsburg

MONTGOMERY 4A/3A EAST

Folarin CampbellSpringbrook

Dan EngelstadWhitman

Ronald JacksonPaint Branch

Marvin NelsonKennedy

Mujahid FergusonSherwood

Louis BrookinsSpringbrook

Jerome HabelWhitman

MONTGOMERY 4A/3A WEST

Brandon GilesMagruder

Pedro ArguetaMagruder

Tyrone StottWatkins Mill

Mike KellarDamascus

Mookie PierreWatkins Mill

Ryan BarrDamascus

MONTGOMGERY 3A/2A/1A

Rusty RulapaughBlake

Sean McNeelyBlake

Gary WardPoolesville

Christian HernandezBethesda-Chevy Chase

Joey CorvelliBlake

PRINCE GEORGE'S 4A

Demario AndersonOxon Hill

Ian McColloughC.H. Flowers

Daniel ConwayLargo

Jeff GreenNorthwestern

Steve HarleyCrossland

Carl CampbellEleanor Roosevelt

John VaughnLaurel

Rashaud NixonOxon Hill

Chris PughOxon Hill

Sean JenningsSuitland

Coach: Billy LanierOxon Hill

PRINCE GEORGE'S 3A/2A/1A

Sam YoungFriendly

Keith EdmondsFairmont Heights

Chris HendersonCentral

Trevan JacksonFriendly

Chris HowardFriendly

Edwin DavisGwynn Park

Emmanuel Jean-FrancoisPotomac

Wesley SweetFairmont Heights

Mike MillerDuVal

Chris NicholsBladensburg

Coach: Gerald MooreFriendly

SMAC

T.J. CarterChopticon

Daniel BellThomas Stone

Phil HowellNorthern

Trey MorrissetteMcDonough

Jonathan PeaseChopticon

Terrell ReevesChopticon

Coach: Rich O'DonnellChopticon

VIRGINIA

AAA CARDINAL

Kenny CarterForest Park

Daniel FountainWoodbridge

Jermaine HillHylton

Demetrius HowardGar-Field

Dana SmithHylton

Chris VannGar-Field

Coach: Andy GrayGar-Field

AAA CEDAR RUN

Bryan ButlerPotomac

Jason FlaglerPotomac

Adam Hinton-MooreOsbourn Park

Brandon OglesbyOsbourn

Tyc SnowStonewall Jackson

Coach: Marcus LawrenceStonewall Jackson

AAA COMMONWEALTH

Jeremy BrownCulpeper

Drew AtchisonAblemarle

Steve MillerStafford

Brent MaynardStafford

Timmy PedersenBrooke Point

AAA CONCORDE

Bo TaylorSouth Lakes

Brad FarrellHerndon

Doug McLaughlin-WilliamsSouth Lakes

Jared KubinOakton

Chris ClarkeChantilly

Coach: Gary HallHerndon

AAA LIBERTY

Jose OliveroW.T. Woodson

Will MonicaLangley

Johnny AyersMadison

Gabe YoungFairfax

Michael HousmanLangley

Krizzio WashingtonMarshall

Coach: Mike PflugrathW.T. Woodson

AAA NATIONAL

Yemi FadahunsiMount Vernon

Steve SmithEdison

Rodney PuenteWashington-Lee

Thomas FawehimiFalls Church

Steven PapageorgeFalls Church

Kevin WhiteheadWashington-Lee

Coach: Tony HarrisFalls Church

AAA PATRIOT

Mike LeeHayfield

Jahmar ClaxtonHayfield

Justin BakerWest Springfield

Maurice Sumter T.C. Williams

Josh WilsonWest Springfield

A.J. FitzgeraldHayfield

Coach: Dick WicklineWest Springfield

AA DULLES

Ryan KoppelBroad Run

Adam HendricksPotomac Falls

Kirk MelvinBroad Run

Eric PearsonStone Bridge

Randon TaggLoudoun County

AA NORTHWESTERN

Kevin KelleyFauquier

Davon DeansLiberty

Johnny GilkersonHandley

Nathan JohnsonFauquier

Brad ParkesJames Wood

A BULL RUN

Jason GutierrezStrasburg

Cody MillerStrasburg

Brian OwenBrentsville

Derek UnderwoodClarke County

Sidney WelchManassas Park

Coach: Doug PoppeBrentsville

PRIVATE

BELTWAY

Joe PoseyNotre Dame

Gordon JohnsonNotre Dame

Patrick Ewing Jr.National Christian

Abdullah JallohNational Christian

Mike BattleSo. Maryland Christian

Maurice DouglasSo. Maryland Christian

B.J. MillerSouthern Maryland Christian

DELANEY

Tim FordColonial Beach

Adam GrovesShenandoah Valley

Christian Academy

David MillenderWord of Life

Lee DurrettMassanutten

Military Academy

Tyler CookeFredericksburg Christian

David ThorsenHighland

Neal ColemanColonial Beach

Patrick CoffieQuantico

Lambros KoufoudakisColonial Beach

Joey SwopeColonial Beach

Co-coaches:

Chris HobbsEmmanuel Christian

Jason CombsShenandoah Valley

Christian Academy

IAC

Tenard JacksonBullis

Travis LayBullis

Kino ClarkeEpiscopal

Roy HibbertGeorgetown Prep

Pat CoyleGeorgetown Prep

Cameron DantleySt. Albans

Manny QuazadaSt. Albans

David CarlsonSt. Stephen's/St. Agnes

Jerome JohnsonBullis

Tommy MossGeorgetown Prep

MID-ATLANTIC

Ben StoneMaret

Ross WeingartenGeorgetown Day

Peter ProwittPotomac School

Mike ChristiansenFlint Hill

Ross CondonPotomac School

Chris RenningerSidwell Friends

Russ WattsFlint Hill

Robert BruceMaret

Michael FischerPotomac School

Brian FairbankPotomac School

PVAC

Malcolm JacksonEdmund Burke

Kevin SweeneySt. Anselm's

Steve MahaneyCovenant Life

Brandon WilkersonBarrie School

Zanvy GraumanHebrew Academy

WCAC

Lorenzo MilesGonzaga

Luke OwingsGonzaga

Steven ProctorPaul VI Catholic

Brian JohnsonO'Connell

Darian TownesCarroll

Co-coaches:

Dick MyersGonzaga

Levi FranklinPaul VI Catholic

INDEPENDENT/OTHERS

Rudy GayArchbishop Spalding

Will BowersArchbishop Spalding

Sheray ThomasRiverdale Baptist

Orlando WrightRiverdale Baptist

Dale DeBerry JrRiverdale Baptist

Bryan Van VlietCapitol Christian

Sean RozanskiGlenelg Country

Aaron BooneCapitol Christian

Steve EvansChapelgate Christian

Seth DickeyChapelgate Christian

Coach: Mike GlickArchbishop Spalding

Girls' All-League Teams

DISTRICT

DCIAA EAST

Asia AlstonH.D. Woodson

Keisha ThompsonM.M. Washington

Jameka WhiteH.D. Woodson

Natasha EurellBallou

Chanita NesbitBallou

Marche BuckmanSpingarn

Cherise SmithAnacostia

Maria SweetneyBallou

Ashley WilliamsH.D. Woodson

Jessica AdairAnacostia

Coach: Frank BriscoeAnacostia

DCIAA WEST

Nikita HubbardCoolidge

Ashley AlexanderCoolidge

Laquanda BrandonDunbar

Ebony EvansDunbar

Nyaimah WareDunbar

Diamond MitchellT. Roosevelt

Katrina WheelerT. Roosevelt

Shanae BriceT. Roosevelt

Tee EdmondsonT. Roosevelt

Amarachi Umez-EroniniWilson

MARYLAND

ANNE ARUNDEL

Alex McGuireArundel

Jess CollinsArundel

C'Vette HensenAnnapolis

Ginger WilliamsChesapeake

Courtney GogolinskiChesapeake

central maryland

Katie ArmentroutUrbana

Emily BollingerWestminster

Jessica MillsUrbana

Nia JosiahUrbana

Kathleen VisticaUrbana

Amanda JonesThomas Johnson

Megan UglikLinganore

Amy HoffmanLinganore

HOWARD

Kristen WaagboMount Hebron

Laura HostetlerRiver Hill

Timisha GomezLong Reach

Paris BucknerOakland Mills

Chelsey BarrettAtholton

Alli BiggsGlenelg

Megan BuescherRiver Hill

Coach: Teresa WatersRiver Hill

MONOCACY VALLEY

Katy PowellSmithsburg

Koffi HarrisonWalkersville

Chelsea TroutWalkersville

D.J. VernoyWalkersville

Caci EscamillaBrunswick

Kristen WaeverMiddletown

Amber HolianMiddletown

Dana ShookBrunswick

Heidi StullCatoctin

Sarah HarrisBoonsboro

Coach: Mike MathisWalkersville

MONTGOMERY 4A/3A EAST

Alis FreemanChurchill

Morgan HattenChurchill

Robin KantinPaint Branch

Alexandra PorterWalter Johnson

Ashley AlexanderPaint Branch

Alison ReadlerWalter Johnson

Catherine AdamsChurchill

MONTGOMERY 4A/3A WEST

Chrissie PhelpsDamascus

Brittany DorseyQuince Orchard

Samerra CrowderQuince Orchard

Kanisha GarrettGaithersburg

Keisha HaddockSpringbrook

Lindsey ZegowitzDamascus

Jessica PumphreyRichard Montgomery

MONTGOMERY 3A/2A/1A

Brilynne ParrishSeneca Valley

Lisa GanassaPoolesville

Marissa RichardsonNorthwest

Lauren RussellNorthwest

AA DULLES

Monica ButtsPark View

Aline AlzimeStone Bridge

Jennifer EppardPark View

A.J. ObanionStone Bridge

Kim VargasBroad Run

Coach: Larry SimmsPark View

PRINCE GEORGE'S 4A

Melissa WashingtonLargo

Moni AkintundeLaurel

Valicia BrownSuitland

Krystal SladeC.H. Flowers

Charlisa CummingsNorthwestern

LaTricia JonesOxon Hill

Kairsten NunnEleanor Roosevelt

Denesha KenionOxon Hill

Raeshawn MobleySuitland

Crystal PayneOxon Hill

Coach: Debra AndersonOxon Hill

PRINCE GEORGE'S 3A/2A/1A

Markeya WatsonGwynn Park

Kellie TylerDouglass

Summer GravesDuVal

Jennifer MartinDuVal

Kolade AderojuBladensburg

Lauren BrittinghamPotomac

Yolanda LavenderForestville

Alisha BattleFairmont

Heights

Kemena BrooksGwynn Park

Kristen BooneGwynn Park

Coach: Marvin VannGwynn Park

SMAC

Charese BaldwinPatuxent

Kaleigha GrayWestlake

Joyce HainesCalvert

Nicole HesterWestlake

Jonetta JacksonLackey

Amanda RobinsonPatuxent

Coach: John McGuffinPatuxent

VIRGINIA

AAA Cardinal

Whitney Allen Woodbridge

Jasmine Byrd Hylton

DeCarol Davis Forest Park

Diana Martinez Woodbridge

Monica Wright Forest Park

Coach: Chrissy KellyForest Park

AAA Cedar Run

Courtney BuresStonewall

Jackson

Stephanie GaynordOsbourn

Tiffany JenkinsPotomac

Katie LeeOsbourn

Erin MyersOsbourn Park

Coach: Mike AdkinsPotomac

AAA Commonwealth

Rachel HandleyAlbemarle

Hanna TaylorStafford

Tierra Bumbrey North Stafford

Colandra Rollins Culpeper

Cheyenne HallColonial Forge

Coach: Juile HickleyStafford

AAA CONCORDE

Kyle DeHavenHerndon

Alena KoshanskyChantilly

Caitlyn GorskiChantilly

Brittany DunnCentreville

Whitney ParkerOakton

Julie MillerJefferson

Coach: T.J. DadeJefferson

AAA LIBERTY

Mary Beth BrownMadison

Leigh KampmanMadison

Adriana LemaitreW.T. Woodson

Mary KlavinW.T. Woodson

Ashley YorkLee

Meghan HurlbutMcLean

Stephanie JonesFairfax

AAA NATIONAL

Tiffany GreenWashington-Lee

Ashley LingMount Vernon

India ThomasMount Vernon

Nikki GaylorEdison

Vandy PullenWashington-Lee

Nikki RowlandMount Vernon

Coach: Dianne LewisEdison

AAA PATRIOT

Janielle DoddsWest

Springfield

Dominique MazzuchiWest Springfield

Abby RobertsonLake Braddock

Tiffani McCainRobinson

Sarah FlanaganWest

Springfield

Iyan NapierHayfield

AA NORTHWESTERN

Netagia ForemanSherando

Caitlin McHaleJames Wood

Krysta NormanLiberty

Jessica SchiavoniHandley

Ryan WashingtonLiberty

A BULL RUN

Marlysa LohrStrasburg

Julia RedmonStrasburg

Ashlee HenshawMadison County

Jessica TimberlakeGeorge Mason

Maggie O'TooleGeorge Mason

PRIVATE

ISL AA

Sefi AdasiGeorgetown

Visitation

Shannon MertzGeorgetown Visitation

Ebone GaskinsGeorgetown Visitation

Claire BordleyHolton-Arms

Ashley MitchellHolton-Arms

Nana MeriwetherSidwell Friends

Steffi RenningerSidwell Friends

Gia SandersBullis

Sofi MojidaBullis

Brittney MitchBullis

ISL A

Tamdan VoFlint Hill

Amanda WhitfieldFlint Hill

Mary-Pat KadzikGeorgetown Day

Allison SternGeorgetown Day

Shabnam RazmpourModel

Chole BeizerMaret

Kaitlin SwagartNational Cathedral

Lena JacksonNational Cathedral

Kathleen BrownSt. Andrew's

Mary DownsSt. Stephen's/

St. Agnes

PVAC

Patrice HaskinsGrace Brethren

Amber PerryGrace Brethren

Lindsay TullyEdmund Burke

Catherine WardCovenant Life

Casey WithrowEdmund Burke

WCAC

Marrissa ColemanSt. John's

Kalika FranceMcNamara

Lyndra LittlesCarroll

Antelia ParrishMcNamara

Ashley WhisonantSt. John's

Coach: Edward SimpsonSt. John's

INDEPENDENT/OTHERS

Xenia StewartRiverdale Baptist

Stacy HuntArchbishop Spalding

Lizzy BaylyArchbishop Spalding

Bri GauthierSt. Mary's-Annapolis

Heather LandisChapelgate Christian

Kenan ColeSt. John's

Prospect Hall

Marta MerkelSt. John's

Prospect Hall

Boys' Scoring Leaders

Player, School,G,Pts.,Avg.

M. Jackson, Edmund Burke2676529.4

S. Harley, Crossland2157627.4

T. Kelley, Dunbar2875226.9

F. Campbell, Springbrook2463226.3

J. Olivero, W.T. Woodson2560624.2

D. Bell, Thomas Stone2354923.9

C. Crews, Frederick2252323.8

B. Parkes, James Wood2353623.3

T. Carter, Chopticon2353323.2

P. Prowitt, Potomac School2762523.1

T. Ford, Colonial Beach2762323.1

R. Lucas, Herndon2659422.8

M. Nelson, Kennedy2147122.4

M. Guest, Glen Burnie2556022.4

L. Owens, Annapolis2555722.3

M. Battle, So. Maryland Christian2657122.0

J. Baker, West Springfield2145221.5

J. Vaughn, Laurel2042221.1

J. Holland, Southern1940021.1

W. Booth, The Heights2450521.0

S. Thomas, Riverdale Baptist2858620.9

Y. Fadahunsi, Mount Vernon2450020.8

W. Monica, Langley2654020.8

C. Vann, Gar-Field2654020.8

J. Ayers, Madison2449520.6

Girls' Scoring Leaders

Players, School,G,Pts.,Avg.

A. Battle, Fairmont Heights2355924.3

N. Meriwether, Sidwell Friends2248922.2

J. Jackson, Lackey1942122.2

K. DeHaven, Herndon2554021.6

W. Smith, Riverdale Baptist3371021.5

K. Tyler, Douglass1940621.4

Y. Lavender, Forestville2244520.2

K. Waagbo, Mount Hebron2346520.2

B. Parrish, Seneca Valley1937819.9

A. Koshansky, Chantilly2855319.8

A. Robertson, Lake Braddock1936219.1

K. Cole, St. John's/Prospect Hall2649319.0

S. Brice, Theodore Roosevelt1935418.6

C. Henson, Annapolis2240418.4

A. McGuire, Arundel2646718.0

D. Mitchell, Theodore Roosevelt1934017.9

I. Napier, Hayfield2239117.8

S. Meisenberg, Severn2035417.7

J. Dodds, West Springfield2340717.7

J. Byrd, Hylton2137117.7

H. Landis, Chapelgate Christian2340617.7

L. Hostetler, River Hill2543517.4

C. Baldwin, Patuxent2645217.4

D. Gross, Broadneck2238017.3

P. Buckner, Oakland Mills2339617.2

Top 20 Boys' Teams

1. Montrose Christian20-1

2. Friendly25-1

3. Oxon Hill22-3

4. Gonzaga27-5

5. Dunbar23-6

6. Magruder22-4

7 . Spalding26-7

8. South Lakes26-6

9. Thomas Johnson23-1

10. Paul VI Catholic22-7

11. O'Connell25-5

12. Chopticon20-3

13. Herndon24-4

14. Notre Dame Academy23-6

15. Glen Burnie19-6

16. Blake20-5

17. Annapolis23-2

18. Suitland16-6

19. Potomac School22-4

20. T.C. Williams22-6

Top 20 Girls' Teams

1. Bishop McNamara32-5

2. Gwynn Park25-1

3. Churchill24-2

4. Riverdale Baptist29-6

5. Theodore Roosevelt19-1

6. Bullis26-3

7. Arundel22-4

8. Walkersville23-2

9. DuVal22-2

10. West Springfield25-2

11. St. John's25-5

12. Oxon Hill21-4

13. Patuxent20-6

14. Westlake23-2

15. Urbana21-5

16. Forest Park24-4

17. Paint Branch18-6

18. Damascus21-3

19. River Hill21-4

20. H. D. Woodson18-9