VIRGINIA CROSS-COUNTRY CHAMPIONSHIPS

At Great Meadow

BOYS

Group AAA

Top Teams

1. Jefferson, 76; 2. West Potomac, 119; 3. J.R. Tucker, 127; 4. Douglas Freeman, 135; 5. Oakton, 154.

Top Individuals

1. Michael Chapa, J.R. Tucker, 15:54; 2. Richard Andrews, Douglas Freeman, 16:28; 3. Patterson Wilhelm, E.C. Glass, 16:29; 4. Mitch Cooper, Kellam, 16:31; 5. Brad Siragusa, Chantilly, 16:31; 6. Michael Spooner, West Springfield, 16:32; 7. Mason McElroy, J.R. Tucker, 16:33; 8. Adam Hutton, Western Branch, 16:35; 9. Dawit Legesse, Lee, 16:41; 10. Bryce Iverson, Forest Park, 16:47; 11. Cabell Rosanelli, Douglas Freeman, 16:51; 12. Abraham Daganchew, Herndon, 16:52.

Group AA

Top Teams

1. Brentsville, 33; 2. Fort Defiance, 73; 3. Potomac Falls, 129; 4. Tabb, 129; 5. Christiansburg, 155; 6. Spotswood, 192; 7. Cave Spring, 194.

Top Individuals

1. Pat Eggleston, Brentsville, 17:02; 2. Jason Yontz, Marion, 17:07; 3. Lee Bradshaw, Cave Spring, 17:09; 4. Nick Gehlsen, Brentsville, 17:11; 5. Matt Bailey, Fort Defiance, 17:13; 6. Derek Hizer, Fort Defiance, 17:14; 7. Peter Dorrell, Blacksburg, 17:15; 8. Kyle Kinnally, Stone Bridge, 17:16; 9. Jacob Watts, Brentsville, 17:17; 10. Sean Bernett, Heritage, 17:17; 11. Henry Melius, Brentsville, 17:18.

Group A

Top Teams

1. Clarke County, 55; 2. Patrick Henry-Glade Spring, 75; 3. Page County, 99; 4. Central-Woodstock, 116; 5. James Monroe, 122.

Top Individuals

1. Simon Biddle-Snead, Clarke County, 17:08; 2. Tim Young, James Monroe, 17:17; 3. Peter Serkes, Nelson County, 17:21; 4. Will Jacobs, James Monroe, 17:26; 5. Nathan Brame, Radford, 17:36; 6. Ware Smalley, Clarke County, 17:38; 7. Nathaniel Nelson, Page County, 17:52; 8. Wyatt Miles, William Campbell, 17:53; 9. Brennan O'Quinn, Patrick Henry-Glade Spring, 17:54; 10. Michael Clifton, Buffalo Gap, 17:57; 11. Ethan Price, Page County, 18:03.

GIRLS

Group AAA

Top Teams

1. Lake Braddock, 82; 2. James River, 97; 3. Maggie Walker, 130; 4. Oakton, 134; 5. Colonial Forge, 164.

Top Individuals

1. Melissa Dewey, Hayfield, 18:10; 2. Aurora Scott, Western Branch, 19:21; 3. Brittany Killough, Franklin County, 19:24; 4. Molly Hawkins, Colonial Forge, 19:38; 5. Kelly Reinwald, North Stafford, 19:45; 6. Kelsey Snowden, Lake Braddock, 19:52; 7. Stefanie Slekis, Forest Park, 19:56; 8. Kristin Wolfe, James River, 19:56; 9. Kaylan Comer, Colonial Forge, 19:57; 10. Kayley Byrne, Oakton, 19:57; 11. Nicole Pederson, South Lakes, 19:57.

Group AA

Top Teams

1. Western Albemarle, 40; 2. Brentsville, 70; 3. Broadway, 112; 4. Jefferson Forest, 150, 5. Blacksburg, 167.

Top Individuals

1. Catherine White, Northside, 19:23; 2. Tasmin Fanning, Western Albemarle, 19:36; 3. Samathan Stafford, Western Albemarle, 19:56; 4. Stephanie Garcia, Broad Run, 20:20; 5. Becky Stewart, Brentsville, 20:24; 6. Jillian Pollack, Millbrook, 20:25; 7. Erin Bender, Handley, 20:27; 8. Kelsey Stafford, Western Albemarle, 20:40; 9. Lisa MacPherson, Jefferson Forest, 20:41; 10. Catherine McGowan, Harrisonburg, 20:43; 11. Elizabeth Reeves, Broadway, 20:46.

Group A

Top Teams

1. Clarke County, 76; 2. Central-Woodstock, 79; 3. Floyd, 98, 4. George Mason, 105; 5. Patrick Henry-Glade Spring, 120.

Top Individuals

1. Danielle Moyer, Clarke County, 19:52; 2. Kelly Clark, Glenvar, 20:14; 3. Mariah Hagadone, Buffalo Gap, 20:27; 4. Maggie Lester, Patrick Henry-Glade Spring, 20:42; 5. Ashley Osbourne, John Battle, 20:55; 6. Hannah Roller, Alta Vista, 21:04; 7. Carrie Nelson, Grayson County, 21:15; 8. Elizabeth Mumaw, Clarke County, 21:16; 9. Cerrianne Leatherland, Page County, 21:17; 10. Katie Knupp, Central-Woodstock, 21:20; 11. Adriana Mundragon, Central-Woodstock, 21:23.

MARYLAND CROSS-COUNTRY CHAMPIONSHIPS

At Hereford H.S.

BOYS

Class 4A

Top Teams

1. Broadneck, 73; 2. Gaithersburg, 91; 3. Walter Johnson, 147; 4. Whitman, 182; 5. Eleanor Roosevelt, 188.

Top Individuals

1. Matthew Centrowitz, Broadneck, 16:38; 2. Andrew Jesien, Walter Johnson, 16:49; 3. Mikias, Eleanor Roosevelt, 16:57; 4. Ricky Flynn, Damascus, 17:10; 5. Ryan Janes, 17:10; 6. Dwight Parker, Woodlawn, 17:18; 7. Robel Mamo, Gaithersburg, 17:23; 8. Matt Llano, Broadneck, 17:26; 9. Kelli Thibou, Eleanor Roosevelt, 17:27; 10. Jason Bove, Quince Orchard, 17:35; 11. Zach Martinez, Gaithersburg, 17:38.

Class 3A

Top Teams

1. River Hill, 71; 2. Northwest, 98; 3. Centennial, 102; 4. Wilde Lake, 124; 5. Urbana, 143.

Top Individuals

1. William Eden, Annapolis, 16:41; 2. Matt Logie, Northwest, 17:01; 3. Brian Harvey, Centennial, 17:23; 4. Sergiy Zubko, River Hill, 17:23; 5. Nick Keane, River Hill, 17:31; 6. Danny Page, Leonardtown, 17:32; 7. Jesse Rohwer, 17:34; 8. John Christen, Wilde Lake, 17:39; 9. Reed Ulrich, Mount Hebron, 17:40; 10. Richie Booth, Northwest, 17:43; 11. Julius Coleman, Merganthaler, 17:44.

Class 2A

Top Teams

1. Liberty, 67; 2. Atholton, 103; 3. Francis Scott Key, 125; 4. Decatur, 128; 5. North Hagerstown, 183.

Top Individuals

1. Andrew Revell, Atholton, 17:25; 2. Carl Henn, Liberty, 17:49; 3. Zach Dickerson, Howard, 17:53; 4. Michael Evans, Decatur, 17:56; 5. Doug McKenny, Kent Island, 17:59; 6. Bryan Mull, Liberty, 18:04; 7. Dave Robertson, Winters Mill, 18:04; 8. Eric Liberatore, 18:05; 9. Cameron Hanlin, North Hagerstown, 18:08; 10. Shane Wolter, Atholton, 18:08; 11. Steven Staub, Francis Scott Key, 18:12.

Class 1A

Top Teams

1. Beall, 25; 2. Oakland Mills, 66; 3. Clear Spring, 75; 4. Loch Raven, 131; 5. Catoctin, 139.

Top Individuals

1. Dan Dewitt, Beall, 17:15; 2. Scott Bonnette, Beall, 17:42; 3. James Carney, Beall; 17:50; 4. Jimmy Atkins, Clear Spring, 17:57; 5. Mahmoud Abouelrous, Oakland Mills, 18:13; 6. John Thornton, Oakland Mills, 18:19; 7. Chris Morgan, Beall, 18:22; 8. Josh Keyfauver, Clear Spring, 18:23; 9. Matt Wood, Boonsboro, 18:23; 10. Matty Thompson, Catoctin, 18:25; 11. Justin Cole, Williamsport, 18:27.

GIRLS

Class 4A

Top Teams

1. Eleanor Roosevelt, 71; 2. Dulaney, 95; 3. Broadneck, 99; 4. Quince Orchard 113; 5. Westminster, 146.

Top Individuals

1. Halsey Sinclair, Blair, 19:52; 2. Tait Woodward, Broadneck, 19:59; 3. Veronica Salcido, Wootton, 20:08; 4. Dominique Lockhart, Eleanor Roosevelt, 20:17; 5. Jennifer Redman, Eleanor Roosevelt, 20:19; 6. Marissa McPhail, Arundel, 20:29; 7. Emma Larkin, Dulaney, 20:35; 8. Michele Levy, Wootton, 20:41; 9. Trisha Repsher, Westminster, 20:48; 10. Allison King, Churchill, 20:49; 11. Amy Morlock, Perry Hall, 20:53.

Class 3A

Top Teams

1. C.M. Wright, 95; 2. Northwest, 113; 3. Severna Park, 117; 4. Centennial, 130; 5, Bel Air, 179.

Top Individuals

1. Amy Watson, North Carroll, 20:15; 2. Rachel Forcino, Northwest, 20:31; 3. Kelli Buck, C.M. Wright, 20:45; 4. Liya Kasimova, Severna Park, 20:49; 5, Michelle Donadio, Franklin, 20:57; 6. Sarah Lancos, Centennial, 21:00; 7. Sara Bailey, C.M. Wright, 21:03; 8. Katlyn Dillow, Leonardtown, 21:05; 9. Katara Logan, Western, 21:07; 10. Katie Williams, Wilde Lake, 21:18; 11. Katie Ogden, Northern, 21:20.

Class 2A

Top Teams

1, Hereford, 61; 2, Winters Mill, 77; 3, Liberty, 112; 4, Glenelg, 124; 5, Atholton, 133.

Top Individuals

1. Alison Smith, Atholton, 19:37; 2. Jana Schuhman, Friendly, 20:34; 3. Katie Griffin, Winters Mill, 21:15; 4. Ashlee Horst, Century, 21:16; 5. Sarah Randall, Hereford, 21:17; 6. Heather Troutman, North Harford, 21:31; 7. Joya Canfield, Decatur, 21:31; 8. Jessica Hibbert, Glenelg, 21:41; 9. Erica Stegman, Hereford, 21:43; 10. Corianda Dimes, Hereford, 21:43; 11. Kristen O'Brien, Winters Mill, 21:47.

Class 1A

Top Teams

1. Loch Raven, 25; 2. Williamsport, 46; 3. Digital Harbour, 88; 4. Oakland Mills, 125; 5. Tuscarora, 142.

Top Individuals

1. Ashley Lockard, Clear Spring, 20:35; Lauryn MacFawn, Alleghany, 20:45; 3. Theresa Ruland, Williamsport, 20:49; 4. Jaime Wright, Catoctin, 20:53; 5. Rachel Unger, Poolesville, 21:21; 6. Laura Forsythe, Williamsport, 21:31; 7, Jennifer Patton, Westmar, 21:39; 8. Amy Blair, Loch Raven, 22:00; 9. Allie Smith, Loch Raven, 22:14; 10. Courtney Williams, Loch Raven, 22:17; 11. Tiffany Blumbaugh, Westmar, 22:22.