Maryland Championships

Distance: 3 miles

At Hereford High School

4A Boys -- Team

1. Broadneck 69 points; 2. Sherwood 72; 3. Quince Orchard 125; 4. Whitman 171; 5. Richard Montgomery 181.

Individual

1, Matthew Centrowitz, Broadneck, 16 minutes 1 second; 2, Mikias Gelagle, Eleanor Roosevelt, 16:15; 3, Ryan Janes, Gaithersburg, 16:51; 4, Matt Llano, Broadneck, 16:56; 5, Chris Barnard, Sherwood, 16:59; 6, Tarik Aougab, Churchill, 17:02; 7, Kyle Gaffney, Blake, 17:05; 8, William Palmer, Whitman, 17:15; 9, Christopher Moen, Walter Johnson, 17:19; 10, Chris Moody, South River, 17:21.

3A Boys -- Team

1. Wilde Lake 82 points; 2. Urbana 104; 3. River Hill 107; 4. Westminster 117; 5. Bel Air 179.

Individual

1, Kyle Ryan, Linganore, 16:36; 2, Christopher Bowie, Bethesda-CC, 16:45; 3, Travis Boccher, Wilde Lake, 17:08; 4, J.P. Allera, Wilde Lake, 17:10; 5, Elias Tousley, Bethesda-CC, 17:13; 6, Brian Marshall, Seneca Valley, 17:28; 7, Nick Stine, Urbana, 17:29; 8, Allen Hawkins, Dundalk, 17:30; 9, Andrew Bank, River Hill, 17:33; 10, Rob Kelvey, Westminster, 17:34.

2A Boys -- Team

1. Liberty 62 points; 2. Atholton 71; 3. F.S. Key 141; 4. Glenelg 161; 5. Walkersville 177.

Individual

1, Andrew Revelle, Atholton, 16:45; 2, Graham Bazell, Atholton, 17:10; 3, Hemagiri Arumugan, North Hagerstown, 17:27; 4, Devon Gillette, Hammond, 17:36; 5, Jim Ridder, Liberty, 17:41; 6, Reggie King, Atholton, 17:43; 7, Seth Harwood, Atholton, 17:47; 8, Andrew Cross, Liberty, 17:49; 9, Brady Perrot, Hereford, 17:56; 10, Asteway Ribbiso, Forestville, 17:56.

1A Boys -- Team

1. Clear Spring 32 points; 2. Beall 54; 3. Brunswick 132; 4. Williamsport 141; 5. Catoctin 143

Individual

1, Mohamed Khelalfa, Fort Hill, 17:23; 2, James Carney, Beall, 17:28; 3, Justin Cole, Williamsport, 17:31; 4, Eric Morris, Westmar, 17:39; 5, Brian Jeffries, Fort Hill, 17:49; 6, Josh Keyfauver, Clear Spring, 17:55; 7, Corey Centofonti, Smithsburg, 17:59; 8, Ben Courter, Clear Spring, 18:03; 9, Bastien Vansoye, Brunswick, 18:08; 10, Cory Horton, Clear Spring, 18:12.

4A Girls -- Team

1. Eleanor Roosevelt, 61 points; 2. Dulaney 93; 3. C.M. Wright 102; 4. Northwest 144; 5. Quince Orchard 148.

Individual

1, Marika Walker, E. Roosevelt, 19:19; 2, Teshika Rivers, E. Roosevelt, 19:33; 3, Louise Hannallah, Churchill, 19:47; 4, Emma Eckerstrom, Northwest, 19:48; 5, Tait Woodward, Broadneck, 19:49; 6, Katlyn Dillow, Leonardtown, 19:50; 7, Emma Larkin, Dulaney, 19:51; 8, Cara Harrison, Quince Orchard, 19:55; 9, Sara Bailey, C.M. Wright, 20:05; 10. Dominique Lockhart, E. Roosevelt, 20:09.

3A Girls -- Team

1. Severna Park, 68 points; 2. River Hill 96; 3. Towson 152; 4. Bel Air 179; 5. Westminster 180.

Individual

1, Katie Hursey, North Carroll, 19:13; 2, Katie Harman, River Hill, 19:38; 3, Liz McCarter, Mt. Hebron, 19:46; 4, Michelle Donadio, Franklin, 19:49; 5, Keely Murphy, Northern, 19:54; 6, Liya Kasimova, Severna Park, 20:08; 7, Angeli Sivaraman, Centennial, 20:19; 8, Katie Ogden, Northern, 20:28; 9, Jennine Strange, Severna Park, 20:32; 10, Lauren Capone, Towson, 20:34.

2A Girls -- Team

1. Hereford 37 points; 2. Century 105; 3. Winters Mill 159; 4. Stephen Decatur 165; 5. Liberty 198.

Individual

1, Alison Smith, Atholton, 19:25; 2, Allison Parris, Patuxent, 20:33; 3, Kristen Malloy, Hereford, 20:44; 4, Cori Dimes, Hereford, 20:56; 5, Erin Kilic, Reservoir, 21:10; 6, Anna Lenhart, North Hagerstown, 21:11; 7, Jemu ZarZar, 21:13; 8, Inna Potekhna, Frederick, 21:13; 9, Ashlee Horst, Century, 21:14; 10, Marta Randall, Hereford, 21:15.

1A Girls -- Team

1. Williamsport 30 points; 2. Digital Harbor 91; 3. Southern-Garrett 103; 4. Catoctin 158.

Individual

1, Lauryn MacFawn, Allegany, 20:16; 2, Laura Rupprecht, Brunswick, 21:46; 3, Danielle Pederson, North Point, 21:47; 4, Brittney Griffin, Digital Harbor, 21:53; 5, Kara Hardy, Williamsport, 21:56; 7, McKenna Hardy, Williamsport, 22:08; 8, Savannah McGregor, Allegany, 22:17; 9, Jordan Atha, Williamsport, 22:18; 10, Cara Ricahrdson, Perryville, 22:19.