The Washington PostDemocracy Dies in Darkness

Day 2: Women’s gymnastics, men’s basketball, Phelps swims again

Dana Vollmer sets world record in the 100 butterfly. The U.S. women lead in gymnastics despite Jordyn Wieber’s struggles. The American men beat France in basketball. And Ryan Lochte loses lead in final leg as Americans lose gold medal to France in 4×100 freestyle relay.

Miss anything? Read past live blogs: Opening Ceremony | Day 1

Join in the conversation.

SUNDAY, JULY 29 (DAY 2)

NBC

7 a.m. – 6 p.m.
Women’s cycling – road race (Live, 7 a.m.)
Swimming – qualifying heats (11 a.m., 1:30 p.m.)
Men’s volleyball – United States vs. Serbia (Live, 11:45 a.m.)
Women’s gymnastics – team competition (2 p.m.)
Men’s water polo – United States vs. Montenegro (Live, 2:40 p.m.)
Rowing – qualifying heats and repechages (3:40 p.m.)
Beach volleyball – Americans Jennifer Kessy and April Ross in a women’s qualifying match followed by Americans Todd Rogers and Phil Dalhausser in a men’s qualifying match (Live, 4 p.m.).
7 p.m. – midnight
Women’s gymnastics – team competition
Swimming – gold medal finals in women’s 100-meter butterfly, women’s 400-meter freestyle, men’s 100-meter breaststroke and men’s 4×100 freestyle relay
Women’s diving – gold medal final in synchronized springboard.
12:35 a.m. – 1:35 a.m.
Women’s gymnastics – team competition
Canoe/Kayak – whitewater qualifying heats.

NBC Sports Network

4 a.m. – 7 p.m.
Women’s beach volleyball – Italians Greta Cicolari and Marta Menegatti vs. Russians Evgeniya Ukolova and Ekaterina
Khomyakova (Live, 4 a.m.)
Men’s basketball — Brazil vs. Australia (Live, 6 a.m.)
Men’s beach volleyball – Brazilians Alison and Emanuel vs. Austrians Clemens Doppler and Alexander Horst (8 a.m.)
Women’s field hockey – New Zealand vs. Australia (Highlights, 9 a.m.)
Men’s basketball – United States vs. France (Live, 9:30 a.m.)
Men’s basketball – Spain vs. China (Live, 11:30 a.m.)
Shooting – women’s skeet gold medal final (1:30 p.m.)
Men’s badminton – Americans Tony Gunawan and Howard Bach vs. Malaysia (1:50 p.m.)
Equestrian – eventing dressage (2:15 p.m.)
Women’s beach volleyball – Brazilians Talita and Antonelli vs. Madelein Meppelink and Sophie Van Gestel of the Netherlands (Live, 3 p.m.)
Archery – women’s team gold medal final (3:45 p.m.)
Women’s field hockey – United States vs. Germany (Live, 4:15 p.m.); Men’s basketball – Argentina vs. Lithuania (Live, JIP, 5:45 p.m.)

MSNBC

7 a.m. – 5 p.m.
Men’s volleyball – Russia vs. Germany (Live, 7 a.m.)
Men’s handball – Croatia vs. South Korea (8:15 a.m.)
Men’s soccer – Brazil vs. Belarus (Live, 10 a.m.)
Men’s soccer – Senegal vs. Uruguay (Live, noon)
Men’s water polo – Hungary vs. Serbia (2 p.m.)
Men’s soccer – Britain vs. United Arab Emirates (Live, 2:45 p.m.)
Men’s volleyball – Italy vs. Poland (Live, JIP, 4:30 p.m.)

CNBC

8:30 a.m. – 11:30 a.m.
Men’s boxing — round-of-32 lightweight and welterweight elimination bouts (Live)
3:30 p.m. – 6:30 p.m.
Men’s boxing – round-of-32 lightweight and welterweight elimination bouts (Live)

Bravo

7 a.m. – 3 p.m.
Tennis – first-round matches in men’s and women’s singles and doubles (Live)

NBC Olympic Basketball Channel

4 a.m. – 7 p.m.
Men’s basketball:
Nigeria vs. Tunisia (Live, 4 a.m.)
Brazil vs. Australia (Live, 6:15 a.m., Replay 8 a.m.)
United States vs. France (Live, 9:30 a.m., Replay 1:30 p.m.)
Spain vs. China (Live, 11:45 a.m.)
Russia vs. Britain (Live, 3 p.m.)
Argentina vs. Lithuania (Live, 5:15 p.m.)

NBC Olympic Soccer Channel

7 a.m. – 11 p.m.
Men’s soccer:
Egypt vs. New Zealand (Live, 7 a.m.)
Brazil vs. Belarus (Live, 9:15 a.m.)
Senegal vs. Uruguay (Live, 11:30 a.m.)
Britain vs. United Arab Emirates (Live, 2 p.m.)
Mexico vs. Gabon (4:30 p.m.)
Japan vs. Morocco (6:15 p.m.)
South Korea vs. Switzerland (7:45 p.m.)
Spain vs. Honduras (9:15 p.m.)

Telemundo

7 a.m. – 6 p.m.
Packaged Spanish-language coverage includes men’s soccer (Mexico vs. Gabon, Spain vs. Honduras and Senegal vs. Uruguay), swimming, men’s basketball, beach volleyball, volleyball, tennis and boxing.

[liveblog]

Loading...