The U.S. women’s gymnastics team’s gold medal and Michael Phelps’s record 19th Olympic medal are the highlights of Day 4. Phelps wins a silver medal in the 200 butterfly and then anchors the 4×200 freestyle relay team to gold, while Missy Franklin comes up short of the medal stand in the 200 freestyle. Several big names take to the tennis courts. Get a full rundown in our viewer’s guide.

Miss anything? Read past live blogs: Opening Ceremony | Day 1 | Day 2 | Day 3

TUESDAY, JULY 31 (DAY 4)

NBC

10 a.m. – 5 p.m.
Men’s canoe/kayak – canoe single whitewater gold medal final (Live, 10
a.m.)
Swimming – qualifying heats including Michael Phelps and Ryan Lochte in the
4×200 freestyle relay (10:30 a.m., 1:30 p.m.)
Rowing – men’s and women’s single sculls quarterfinals and men’s double
sculls and lightweight four semifinals (11:15 a.m., 2:15 p.m.)
Men’s volleyball- United States vs. Germany (Live, 11:45 a.m.)
Men’s water polo – United States vs. Romania (Live, 2:40 p.m.)
Men’s beach volleyball – Americans Todd Rogers and Phil Dalhausser against
Spain in a qualifying-round match (Live, 4 p.m.)
8 p.m. – midnight
Women’s gymnastics – team competition gold medal final
Swimming – gold medal finals include Michael Phelps in 200-meter butterfly,
4×200 freestyle relay, women’s 200-meter freestyle and women’s 200-meter
individual medley
Women’s diving – synchronized platform gold medal final
12:35 a.m. – 1:35 a.m.
Swimming – semifinal heats
Women’s beach volleyball – qualifying-round matches

NBC Sports Network

4 a.m. – 8 p.m.
Men’s basketball – China vs. Russia (Live, 4 a.m.)
Equestrian – eventing team jumping gold medal final (Live, 5:45 a.m.)
Men’s water polo – Hungary vs. Montenegro (8:15 a.m.)
Equestrian – eventing individual jumping gold medal final (Live, 9:15 a.m.)
Beach volleyball – Brazil vs. Switzerland in a men’s match followed by
Brazil vs. Germany in a women’s match (10:35 a.m.)
Women’s soccer – United States vs. North Korea (Live, 12:15 p.m.)
Men’s boxing – round-of-32 light flyweight and light welterweight
elimination bouts (Live, 2 p.m.)
Men’s basketball – France vs. Argentina (Live, 3 p.m.)
Men’s shooting – skeet gold medal final (4:45 p.m.)
Men’s basketball – United States vs. Tunisia (Live, 5:15 p.m.)
Men’s volleyball – Brazil vs. Russia (7:15 p.m.).

MSNBC

9 a.m. – 6 p.m.
Women’s table tennis – a quarterfinal match (9 a.m.)
Women’s soccer – Canada vs. Sweden (Live, 9:30 a.m.)
Men’s badminton – a qualifying-round match (11:15 a.m.)
Women’s soccer – France vs. Colombia (Live, 12:15 p.m.)
Women’s field hockey – United States vs. Argentina (Live, 2 p.m.)
Women’s soccer – Britain vs. Brazil (Live, 3:30 p.m.)
Women’s table tennis – a semifinal match (4:30 p.m.)
Archery – individual eliminations (5 p.m.)
Weightlifting – women’s 63 kg men’s 69 kg gold medal finals (5:30 p.m.)

CNBC

5 p.m. – 8 p.m.
Boxing – round-of-32 light flyweight and light welterweight elimination
bouts.

Bravo

7 a.m. – 3 p.m.
Tennis – second-round singles matches and quarterfinal-round doubles
matches (Live).

NBC Olympic Basketball Channel

4 a.m. – 7 p.m.
Men’s basketball:
China vs. Russia (Live, 4 a.m.)
Australia vs. Spain (Live, 6:15 a.m., Replay, 8 a.m.)
Lithuania vs. Nigeria (Live, 9:30 a.m., Replay 1:30 p.m.)
Britain vs. Brazil (Live, 11:45 a.m.)
France vs. Argentina (Live, 3 p.m.)
United States vs. Tunisia (Live, 5:15 p.m.)

NBC Olympic Soccer Channel

9:30 a.m. – 9:30 p.m.
Women’s soccer:
Canada vs. Sweden (Live, 9:30 a.m.)
United States vs. North Korea (Live, Noon)
Britain vs. Brazil (Live, 2:30 p.m.)
Japan vs. South Africa (4:30 p.m.)
France vs. Colombia (6 p.m.)
New Zealand vs. Cameroon (7:45 p.m.)

Telemundo

9 a.m. – 3 p.m.
Packaged Spanish-language coverage includes men’s basketball, men’s
volleyball, swimming and boxing.

[liveblog]