U.S. gymnast Danell Leyva stages a dramatic rally to claim a bronze medal in the men’s all-around competition. Fencer Mariel Zagunis, the U.S. flag-bearer and two-time defending gold medalist, fails to medal in women’s sabre.

Miss anything? Read past live blogs: Opening Ceremonies | Day 1 | Day 2 | Day 3 | Day 4

WEDNESDAY, AUGUST 1 (DAY 5)

NBC

10 a.m. – 5 p.m.
Men’s cycling — individual time trials (Live, JIP, 10 a.m.)
Swimming — qualifying heats (11:05 a.m., 12:30 p.m.)
Men’s beach volleyball — Americans Jake Gibb and Sean Rosenthal in a qualifying-round match against Latvia (Live, 11:30 a.m.)
Women’s water polo – United States vs. Spain (Live, 1:20 p.m.)
Men’s canoe/kayak – K-1 whitewater final (2:30 p.m.)
Women’s volleyball — United States vs. China (Live, 3 p.m.)
Rowing – gold medal finals in women’s pair and quadruple sculls and men’s eight (4:45 p.m.)
8 p.m. – midnight
Swimming – gold medal finals in men’s 200-meter breaststroke, men’s 100-meter freestyle, women’s 200-meter
butterfly and women’s 4×200-meter freestyle relay
Men’s gymnastics — all-around final
Men’s diving — synchronized springboard gold medal final
Beach volleyball — a qualifying-round match
Women’s diving — synchronized platform gold medal final
12:35 a.m. – 1:35 a.m.
Swimming — women’s 200-meter breaststroke semifinals
Women’s cycling – individual time trials

NBC Sports Network

4 a.m. – 8 p.m.
Men’s field hockey – Spain vs. Australia (Live, 4 a.m.)
Women’s volleyball — Dominican Republic vs. Japan (Live, 5 a.m.)
Men’s table tennis – a quarterfinal singles match (Live, 6 a.m.)
Badminton – a qualifying-round match (7 a.m.)
Women’s cycling – individual time trial (Live, 7:30 a.m.)
Women’s fencing – round-of-32 women’s sabre (Live, 8:45 a.m.)
Men’s soccer – Brazil vs. New Zealand (Live, 9:30 a.m.)
Women’s water polo – Hungary vs. China (11:15 a.m.)
Men’s soccer – Mexico vs. Switzerland (Live, noon)
Women’s beach volleyball – Brazil vs. Czech Republic (1:45 p.m.)
Archery – elimination matches (2:15 p.m.)
Men’s soccer – Britain vs. Uruguay (Live, 2:45 p.m.)
Men’s beach volleyball – Germany vs. Switzerland (Live, JIP, 4:30 p.m.)
Women’s basketball – United States vs. Turkey (Live, 5 p.m.)

MSNBC

9 a.m. – 6 p.m.
Men’s boxing – elimination bouts in bantamweight, heavyweight and super heavyweight divisions (Live 9 a.m.)
Women’s fencing – sabre quarterfinals (Live, 10:30 a.m.)
Women’s table tennis – singles final (11 a.m.)
Men’s soccer — Spain vs. Morocco (Live, noon)
Women’s fencing — sabre semifinals and bronze medal match (Live, 1:45 p.m.)
Weightlifting — gold medal finals in women’s 69 kg and men’s 77 kg weight classes (3 p.m.)
Women’s fencing — sabre gold medal final (Live, 3:30 p.m.)
Men’s soccer – Senegal vs. United Arab Emirates (Live, JIP, 3:50 p.m.)
Women’s handball – Spain vs. Denmark (4:30 p.m.)
Women’s beach volleyball — Czech Republic vs. Australia (Live, 5 p.m.)

CNBC

5 p.m. – 8 p.m.
Men’s boxing – elimination bouts in bantamweight, heavyweight and super heavyweight divisions.

Bravo

7 a.m. – 3 p.m.
Tennis – round-of-16 matches in men’s and women’s singles and opening-round mixed doubles matches (Live)

NBC Olympic Basketball Channel

4 a.m. – 7 p.m.
Women’s basketball:
Canada vs. France (Live, 4 a.m., Replay, 8 a.m.)
China vs. Angola (Live, 6:15 a.m.)
Australia vs. Brazil (Live, 9:30 a.m., Replay 1:30 p.m.)
Britain vs. Russia (Live, 11:45 a.m.)
Croatia vs. Czech Republic (Live, 3 p.m.)
United States vs. Turkey (Live, 5:15 p.m.)

NBC Olympic Soccer Channel

9:30 a.m. – 9:30 p.m.
Men’s soccer:
Brazil vs. New Zealand (Live, 9:30 a.m.)
Spain vs. Morocco (Live, 11:45 a.m.)
Britain vs. Uruguay (Live, 2:15 p.m.)
Egypt vs. Belarus (4:30 p.m.)
Mexico vs. Switzerland (6 p.m.)
Japan vs. Honduras (7:45 p.m.)
South Korea vs. Gabon (9:15 p.m.)
Senegal vs. United Arab Emirates (10:45 p.m.)

Telemundo

9 a.m. – 3 p.m.
Packaged Spanish-language coverage includes men’s soccer, tennis and boxing.

[liveblog]