The Washington Post’s executive editor Marty Baron, left, and reporter Carol D. Leonnig listen to Leonnig’s editor speak about her Pulitzer. (Ricky Carioti/The Washington Post)

JOURNALISM

PUBLIC SERVICE

Winner: The Post and Courier, Charleston, S.C.

Finalists: The Boston Globe; the Wall Street Journal

BREAKING NEWS REPORTING

Winner: The Seattle Times staff

Finalists: The Buffalo News staff; the Los Angeles Times staff

INVESTIGATIVE REPORTING

Winners: Eric Lipton of the New York Times; the Wall Street Journal staff

Finalists: David Jackson, Gary Marx and Duaa Eldeib of the Chicago Tribune

EXPLANATORY REPORTING

Winner: Zachary R. Mider of Bloomberg News

Finalists: John Ingold, Joe Amon and Lindsay Pierce of the Denver Post; Joan Biskupic, Janet Roberts and John Shiffman of Reuters

LOCAL REPORTING

Winner: Rob Kuznia, Rebecca Kimitch and Frank Suraci of the Daily Breeze, Torrance, Calif.

Finalists: Joe Mahr, Joseph Ryan and Matthew Walberg of the Chicago Tribune; Ziva Branstetter and Cary Aspinwall of the Tulsa World

NATIONAL REPORTING

Winner: Carol D. Leonnig of The Washington Post

Finalists: Marisa Taylor, Jonathan Landay and Ali Watkins of McClatchy Newspapers; Walt Bogdanich and Mike McIntire of the New York Times

INTERNATIONAL REPORTING

Winner: The New York Times staff

Finalists: Richard Marosi and Don Bartletti of the Los Angeles Times; Ned Parker and a team from Reuters

FEATURE WRITING

Winner: Diana Marcum of the Los Angeles Times

Finalists: Sarah Schweitzer of the Boston Globe; Jennifer Gonnerman of the New Yorker

COMMENTARY

Winner: Lisa Falkenberg of the Houston Chronicle

Finalists: David Carr of the New York Times; Matthew Kaminski of the Wall Street Journal

CRITICISM

Winner: Mary McNamara of the Los Angeles Times

Finalists: Manohla Dargis of the New York Times; Stephanie Zacharek of the Village Voice

EDITORIAL WRITING

Winner: Kathleen Kingsbury of the Boston Globe

Finalists: Tony Messenger and Kevin Horrigan of the St. Louis Post-Dispatch; Jill Burcum of the Star Tribune, Minneapolis

EDITORIAL CARTOONING

Winner: Adam Zyglis of the Buffalo News

Finalists: Kevin Kallaugher of the Baltimore Sun; Dan Perkins, drawing as “Tom Tomorrow” of Daily Kos

BREAKING NEWS PHOTOGRAPHY

Winner: St. Louis Post-Disptach photography staff

Finalists: Mauricio Lima, Sergey Ponomarev and Uriel Sinai of the New York Times; Tyler Hicks, Sergey Ponomarev and Wissam Nassar of the New York Times

FEATURE PHOTOGRAPHY

Winner: Daniel Berehulak, freelance photographer, the New York Times

Finalists: Bulent Kilic of Agence France-Presse; Bob Owen, Jerry Lara and Lisa Krantz of the San Antonio Express-News

BOOKS, DRAMA AND MUSIC

FICTION

Winner: “All the Light We Cannot See” by Anthony Doerr

Finalists: “Let Me Be Frank with You” by Richard Ford; “The Moor’s Account” by Laila Lalami; “Lovely, Dark, Deep” by Joyce Carol Oates

DRAMA

Winner: “Between Riverside and Crazy” by Stephen Adly Guirgis

Finalists: “Marjorie Prime” by Jordan Harrison; “Father Comes Home from the Wars (Parts 1, 2, 3)” by Suzan-Lori Parks

HISTORY

Winner: “Encounters at the Heart of the World: A History of the Mandan People” by Elizabeth A. Fenn

Finalists: “Empire of Cotton: A Global History” by Sven Beckert; “An Empire on the Edge: How Britain Came to Fight America” by Nick Bunker

BIOGRAPHY OR AUTOBIOGRAPHY

Winner: “The Pope and Mussolini: The Secret History of Pius XI and the Rise of Fascism in Europe” by David I. Kertzer

Finalists: “Louis Armstrong: Master of Modernism” by Thomas Brothers; “Stalin: Volume I: Paradoxes of Power, 1878-1928” by Stephen Kotkin

POETRY

Winner: “Digest” by Gregory Pardlo

Finalists: “Reel to Reel” by Alan Shapiro; “Compass Rose” by Arthur Sze

GENERAL NONFICTION

Winner: “The Sixth Extinction: An Unnatural History” by Elizabeth Kolbert

Finalists: “No Good Men Among the Living” by Anand Gopal; “Age of Ambition: Chasing Fortune, Truth, and Faith in the New China” by Evan Osnos

MUSIC

Winner: “Anthracite Fields” by Julia Wolfe

Finalists: “Xiaoxiang” by Lei Liang; “The Aristos” by John Zorn