The following student-athletes have been selected to The Washington Post’s 2019 All-Met team for boys’ cross-country:

Player of the Year

Sean Stuck, Sr., West Springfield

The Virginia Tech commit led West Springfield to its first Virginia Class 6 title since 1995, finishing first in 15:21. Stuck placed second in the Nike Cross Nationals Southeast Regional (15:02.40).

First team

Cullen Capuano, Sr., Gonzaga

A four-year varsity runner, he put up top times at the Washington Catholic Athletic Conference and D.C. State Athletic Association meets. Capuano finished 49th in the Nike Southeast Regional.

Damian Hackett, Jr., St. Albans

He placed second in the DCSAA championship meet and finished 12th in the Foot Locker Northeast Regional.

Kellen Hasle, Sr., Loudoun Valley

He was right behind teammate Carlos Shultz, finishing second in the Virginia Class 4 championship meet (15:40). Hasle placed 14th in the Nike Southeast Regional.

Sam Keeny, Jr., South River

He broke the course record at the Maryland 4A championship meet while finishing in first (15:34.98).

Anish Nanjappa, Sr., River Hill

He won his second straight Maryland 3A state championship and finished 46th in the Nike Southeast Regional.

Tanner Piotrowski, Sr., Arundel

He posted the second-fastest time at the Maryland 4A championship meet (15:34.98). He placed 10th in the Nike Southeast Regional (15:21.60).

Carlos Shultz, Sr., Loudoun Valley

The top runner at the Virginia Class 4 championship meet (15:24), Shultz also played a key role in Loudoun Valley winning the Nike Southeast Regional, placing fifth (15:08).

Coach of the Year

Josh Alcombright, Severna Park

Alcombright led Severna Park to a regional and state championship. The Falcons followed up those performances by finishing third in the Nike Southeast Regional.

Second team

Kevin Carlson, Sr., Loudoun Valley

Patrick Donnelly, Jr., Gonzaga

Jake Gelfand, Jr., Severna Park

Bryce Lentz, Jr., Colgan

Sam Pritchard, Sr., West Springfield

Carson Sloat, Jr., Severna Park

Garrett Suhr, Sr., Richard Montgomery

Honorable mention

Elias Applebaum, Jr., Richard Montgomery

Mateo Barreto, Sr., Loudoun Valley

Dylan Blumenthal, Sr., Wilson

Tristan Brodie, Sr., Stone Bridge

James Dennison, Sr., Severna Park

Nick Engleman, Sr., Severna Park

Matias Facchinato-Sitja, So., St. John’s

James Glebocki, So., Severna Park

Aidan Goldenberg-Hart, Sr., Richard Montgomery

Nicholas Karayianis, Sr., Bullis

Yakob Kelley, So., Bishop O’Connell

Gavin McElhennon, Sr., Gonzaga

Surafel Mengist, Sr., Springbrook

Ryan Miller, Sr., Archbishop Spalding

Jeremiah Mussmon, Sr., Loudoun Valley

Taylor Ney, Sr., Loudoun Valley

Nate Pohlsander, So., West Springfield

Clark Smith, Sr., Freedom South-Riding

Oliver Spiva, Sr., Washington Latin

Arjun Thillairajah, Sr., Sidwell Friends

Josh Walker, Sr., Loudoun Valley

Jeffrey Wedding, Jr., Chopticon

Zachary Wedding, Jr., Chopticon

Chris Weeks, Sr., West Springfield

— Text written by Ryan McFadden