The United States will send 613 athletes to the Tokyo Olympics, its second-largest Olympic delegation, behind only the 648 who competed in the 1996 Atlanta Games.

The U.S. roster for Tokyo features a record 329 women (53.7 percent), with gymnast Simone Biles, swimmer Katie Ledecky and sprinter Allyson Felix headlining the field. For the third consecutive Olympics, Team USA will send more women than men to the Games.

The Tokyo Games, which were postponed a year by the coronavirus pandemic, are set to hold Opening Ceremonies on July 23. Tokyo organizers recently announced that spectators will be barred from all Olympic events held in and around Tokyo, which is under a state of emergency through Aug. 22.

The pandemic extended the preparation and qualification process for these athletes. The first Tokyo-bound American athlete qualified for the Summer Games in July 2019, two years before the U.S. Olympic and Paralympic Committee unveiled the full roster. Many athletes saw their training upended last year as facilities closed and restrictions were placed on group activities.

“In these extraordinary times — these athletes have shown perseverance, dedication and focus and have inspired us all,” USOPC CEO Sarah Hirshland said in a statement. “We are thrilled to support them as they live their dreams of competing on the biggest stage in sport.”

Team USA’s roster for Tokyo features 193 returning Olympians, including 104 medalists. Fifty-six athletes on the team have won Olympic gold medals. Swimmer Allison Schmitt, competing in her fourth Games, has won eight Olympic medals, trailing only Felix, who has nine. Felix continues to be the face of U.S. track and field and will run at her fifth Summer Games, having qualified in the 400 meters. In women’s basketball, Sue Bird and Diana Taurasi travel to Tokyo with hopes of winning their fifth straight Olympic gold medal.

Ledecky, a five-time Olympic gold medalist, qualified for her third Olympics, while Caeleb Dressel and Simone Manuel will swim at their second. Biles, a four-time Olympic gold medalist, will lead a talented women’s gymnastics squad to Tokyo, looking to further her legacy and defend her all-around title.

Distance runner Galen Rupp will be competing in his fourth Olympics, having won bronze in the 2016 Olympic marathon and silver in the 10,000-meter race at the 2012 Games.

Five sports will debut at the Tokyo Games — surfing, skateboarding, sport climbing, karate and three-on-three basketball — and new events, including mixed-gender relays in swimming and track, have been added in other sports. Baseball and softball will return in Tokyo after being removed from the Olympic program following the 2008 Games.

U.S. softball star Cat Osterman is back after making her Olympic debut at the 2004 Games in Athens, where the U.S. squad won gold, and playing on the 2008 team that took silver. Pitcher Monica Abbott played alongside her on that 2008 squad. They are both part of the team headed to Tokyo.

Katie Grimes, a 15-year-old swimmer, is the youngest member of Team USA. Grimes is part of a U.S. women’s swimming roster filled with talented teenagers. Equestrian Phillip Dutton, 57, is the oldest U.S. Olympian, and he will be competing in his seventh Olympics.

Fencer Mariel Zagunis will be competing at her fifth Olympics. Zagunis, 36, has won two gold and two bronze medals and was the U.S. flag-bearer at the 2012 Opening Ceremony in London. Wrestlers Kyle Snyder and Helen Maroulis will be looking to defend their Olympic titles.

The U.S. roster includes 463 athletes who competed collegiately, a critical pipeline that leaders in Olympic sports worry could be threatened after recent cuts in athletic departments. Athletes from 46 states and the District of Columbia will represent Team USA, as well as a few athletes with international hometowns.

The large roster could continue to grow. Alternates are not included in the group of 613, but at the Tokyo Games, those athletes in field hockey, team handball, rugby, soccer and water polo could be added to game-day rosters and would then become Olympians.

Frequently Asked Questions

  • Which athletes won’t be in Tokyo?
  • Team USA final roster
  • What about the U.S. basketball teams and the soccer teams?
  • What other qualifiers are there?
  • How did they select athletes in sports without trials?
  • How did covid-19 affect qualifying?

Which athletes won’t be in Tokyo?

Some familiar faces failed to qualify for this summer’s Olympics. Sprinter Justin Gatlin’s bid for a fourth Olympics came up short. Beach volleyball player Kerri Walsh Jennings was trying for her sixth Olympics, but she and her teammate, Brooke Sweat, failed to qualify. Wrestler Jordan Burroughs, the 2012 Olympic champion, was trying for his third Summer Games but lost to Kyle Dake at the trials.

Gymnast Laurie Hernandez, among the breakout stars from the 2016 Games, saw her comeback bid fall short after a knee injury forced her to withdraw from nationals. Shooter Kim Rhode missed out on making her seventh Olympic team, while diver David Boudia was trying for his fourth Games.

Tennis star Serena Williams won’t compete in the Olympics, and golfer Dustin Johnson and tennis player John Isner are also passing on Tokyo. Similarly, basketball players LeBron James, Stephen Curry and Anthony Davis decided to skip Tokyo.

Sprinter Sha’Carri Richardson made the U.S. team in the women’s 100 meters, but she later tested positive for marijuana and received a 30-day suspension. With her trials results nullified, she won’t be able to race her signature event in Tokyo.

The United States also failed to qualify teams for the Olympic tournaments in some sports, including field hockey, men’s three-on-three basketball, men’s soccer and handball.

Team USA final roster

Archery: Mackenzie Brown (Flint, Tex.), Brady Ellison (Globe, Ariz.), Casey Kaufhold (Lancaster, Pa.), Jennifer Mucino-Fernandez (Boston), Jack Williams (Chula Vista, Calif.), Jacob Wukie (Fremont, Ohio)

Artistic swimming: Anita Alvarez (Kenmore, N.Y.), Lindi Schroeder (Andover, Mass.)

Badminton: Phillip Chew (Orange, Calif.), Ryan Chew (Orange, Calif.), Timothy Lam (Mountain View, Calif.), Beiwen Zhang (Las Vegas)

Baseball: Nick Allen (San Diego), Eddy Alvarez (Miami), Tyler Austin (Conyers, Ga.), Shane Baz (Cypress, Tex.), Anthony Carter (Lawrence, Ga.), Triston Casas (Pembroke Pines, Fla.), Brandon Dickson (Prattville, Ala.), Tim Federowicz (Chapel Hill, N.C.), Eric Filia (Huntington Beach, Calif.), Todd Frazier (Toms River, N.J.), Anthony Gose (Bellflower, Calif.), Edwin Jackson (Columbus, Ga.), Scott Kazmir (Cypress Falls, Tex.), Patrick Kilvehan (West Nyack, N.Y.), Mark Kolozsvary (Eustis, Fla.), Jack Lopez (Toa Alta, Puerto Rico), Nick Martinez (Miami), Scott McGough (Pittsburgh), David Robertson (Tuscaloosa, Ala.), Joe Ryan (San Francisco), Ryder Ryan (Huntersville, N.C.), Bubba Starling (Gardner, Kan.), Jamie Westbrook (Chandler, Ariz.), Simeon Woods-Richardson (Sugar Land, Tex.)

Basketball: Bam Adebayo (Newark), Ariel Atkins (Dallas), Sue Bird (Syosset, N.Y.), Devin Booker (Grand Rapids, Mich.), Tina Charles (Jamaica, N.Y.), Napheesa Collier (St. Charles, Mo.), Skylar Diggins-Smith (South Bend, Ind.), Stefanie Dolson (Port Jervis, NY.), Kevin Durant (Washington, D.C.), Sylvia Fowles (Miami), Jerami Grant (Bowie, Md.), Allisha Gray (Sanderville, Ga.), Chelsea Gray (Hayward, Calif.), Draymond Green (Saginaw, Mich.), Brittney Griner (Houston), Jrue Holiday (Los Angeles), Keldon Johnson (Sterling, Va.), Zach LaVine (Renton, Wash.), Damian Lillard (Oakland), Jewell Loyd (Lincolnwood, Ill.), JaVale McGee (Flint, Mich.), Khris Middleton (Charleston, S.C.), Kelsey Plum (Poway, Calif.), Breanna Stewart (North Syracuse, N.Y.), Jayson Tatum (St. Louis), Diana Taurasi (Chino, Calif.), A’ja Wilson (Columbia, S.C.), Jackie Young (Princeton, Ind.)

Beach volleyball: Kelly Claes (Placentia, Calif.), Taylor Crabb (Honolulu), Phil Dalhausser (Ormond Beach, Fla.), Jake Gibb (Bountiful, Utah), Alix Klineman (Manhattan Beach, Calif.), Nick Lucena (Fort Lauderdale, Fla.), April Ross (Costa Mesa, Calif.), Sarah Sponcil (Phoenix)

Boxing: Keyshawn Davis (Norfolk), Rashida Ellis (Lynn, Mass.), Virginia Fuchs (Houston), Naomi Graham (Fayetteville, N.C.), Troy Isley (Alexandria, Va.), Delante Johnson (Cleveland), Oshae Jones (Toledo), Duke Ragan (Cincinnati), Yarisel Ramirez (Las Vegas), Richard Torrez Jr. (Tulare, Calif.)

Canoe/kayak: Nevin Harrison (Seattle), Evy Leibfarth (Bryson City, N.C.), Zachary Lokken (Durango, Colo.), Michal Smolen (Charlotte)

Climbing: Nathaniel Coleman (Salt Lake City), Kyra Condie (Shoreview, Minn.), Colin Duffy (Broomfield, Colo.), Brooke Raboutou (Boulder, Colo.)

Cycling: Haley Batten (Los Gatos, Calif.), Perris Benegas (Reno, Nev.), Christopher Blevins (Durango, Colo.), Nick Bruce (Hubbard, Ohio), Kate Courtney (Kentfield, Calif.), Lawson Craddock (Houston), Justin Dowell (Virginia Beach), Chloé Dygert (Brownsburg, Ind.), Connor Fields (Henderson, Nev.), Maddie Godby (Louisville, Colo.), Adrian Hegyvary (Seattle), Gavin Hoover (Manhattan Beach, Calif.), Erin Huck (Boulder, Colo.), Megan Jastrab (Apple Valley, Calif.), Brandon McNulty (Phoenix), Amber Neben (Lake Forest, Calif.), Payton Ridenour (Pottstown, Pa.), Coryn Rivera (Newport Beach, Calif.), Hannah Roberts (Buchanan, Mich.), Corben Sharrah (Tucson), Felicia Stancil (Indianapolis), Leah Thomas (Boulder Creek, Calif.), Jennifer Valente (San Diego), Emma White (Duanesburg, N.Y), Lily Williams (Tallahassee), Alise Willoughby (Saint Cloud, Minn.), Ruth Winder (Lafayette, Calif.)

Diving: Andrew Capobianco (Holly Springs, N.C.), Tyler Downs (Ballwin, Mo.), Alison Gibson (Austin), Hailey Hernandez (Southlake, Tex.), Michael Hixon (Amherst, Mass.), Brandon Loschiavo (Huntington Beach, Calif.), Krysta Palmer (Gardnerville, Nev.), Jessica Parratto (Dover, N.H.), Delaney Schnell (Tucson), Jordan Windle (Fort Lauderdale, Fla.), Katrina Young (Seattle)

Equestrian: Phillip Dutton (West Grove, Pa.), Kent Farrington (Wellington, Fla.), Laura Kraut (Wellington, Fla.), Adrienne Lyle (Wellington, Fla.), Boyd Martin (Cochranville, Pa.), Doug Payne (Aiken, S.C.), Steffen Peters (San Diego), Sabine Schut-Kery (Thousand Oaks, Calif.), Jessica Springsteen (Los Angeles), McLain Ward (Brewster, N.Y)

Fencing: Eli Dershwitz (Sherborn, Mass.), Jackie Dubrovich (Riverdale, N.J.), Katharine Holmes (Washington, D.C.), Daryl Homer (New York), Jake Hoyle (Wallingford, Pa.), Courtney Hurley (San Antonio), Kelley Hurley (San Antonio), Nick Itkin (Los Angeles), Lee Kiefer (Lexington, Ky.), Andrew Mackiewicz (Westwood, Mass.), Alexander Massialas (San Francisco), Curtis McDowald (Jamaica, N.Y.), Gerek Meinhardt (Lexington, Ky.), Yeisser Ramirez (New York), Nicole Ross (New York), Eliza Stone (Chicago), Dagmara Wozniak (Avenel, N.J.), Mariel Zagunis (Portland, Ore.)

Golf: Bryson DeChambeau (Clovis, Calif.), Danielle Kang (Las Vegas), Jessica Korda (Jupiter, Fla.), Nelly Korda (Bradenton, Fla.), Collin Morikawa (La Canada, Calif.), Xander Schauffele (San Diego), Justin Thomas (Louisville), Lexi Thompson (Coral Springs, Fla.)

Gymnastics: Nicole Ahsinger (San Diego), Simone Biles (Spring, Tex.), Jade Carey (Phoenix), Jordan Chiles (Vancouver, Wash.), Isabelle Connor (Manhattan Beach, Calif.), Camilla Feeley (Deerfield, Ill.), Evita Griskenas (Orland Park, Ill.), Sunisa Lee (St. Paul, Minn.), Brody Malone (Summerville, Ga.), Grace McCallum (Isanti, Minn.), Sam Mikulak (Newport Beach, Calif.), Lili Mizuno (Northbrook, Ill.), Yul Moldauer (Arvada, Colo.), Elizaveta Pletneva (Caldwell, N.J.), Aliaksei Shostak (Lafayette, La.), MyKayla Skinner (Gilbert, Ariz.), Nicole Sladkov (Vernon Hills, Ill.), Shane Wiskus (Spring Park, Minn.), Alec Yoder (Indianapolis), Laura Zeng (Libertyville, Ill.)

Judo: Colton Brown (Piscataway, N.J.), Nina Cutro-Kelly (Albany, N.Y.), Angelica Delgado (Miami), Nefeli Papadakis (Gurnee, Ill.)

Karate: Brian Irr (Newfane, N.Y.), Sakura Kokumai (Stevenson Ranch, Calif.), Tom Scott (Richardson, Tex.), Ariel Torres (Hialeah, Fla.)

Modern pentathlon: Samantha Schultz (Littleton, Colo.), Amro ElGeziry (Colorado Springs)

Rowing: Justin Best (Kennett Square, Pa.), Charlotte Buck (Nyack, N.Y.), Kendall Chase (Evergreen, Colo.), Olivia Coffey (Watkins Glen, N.Y.), Claire Collins (McLean, Va.), Liam Corrigan (Old Lyme, Conn.), Ben Davison (Inverness, Fla.), Clark Dean (Sarasota, Fla.), Gia Doonan (Rochester, Mass.), Tracy Eisser (Fair Lawn, N.J.), Michael Grady (Pittsburgh), Katelin Guregian (Orlando), Austin Hack (Old Lyme, Conn.), Conor Harrity (Weston, Mass.), Megan Kalmoe (St. Croix Falls, Wis.), Kara Kohler (Clayton, Calif.), Grace Luczak (Ann Arbor, Mich.), Cicely Madden (Weston, Mass.), Nick Mead (Strafford, Pa.), Alex Miklasevich (Pittsburgh), Brooke Mooney (Keene Valley, N.Y.), Meghan Musnicki (Naples, N.Y.), Kristine O’Brien (Massapequa Park, N.Y.), Meghan O’Leary (Baton Rouge), Molly Reckford (Short Hills, N.J.), Andrew Reed (Wayland, Mass.), Alexander Richards (Watertown, Mass.), Alie Rusher (West Bend, Wis.), Regina Salmons (Methuen, Mass.), Michelle Sechser (Folsom, Calif.), Gevvie Stone (Newton, Mass.), Jessica Thoennes (Denver), Ellen Tomek (Flushing, Mich.), Julian Venonsky (Philadelphia), Kristi Wagner (Weston, Mass.), Madeleine Wanamaker (Neenah, Wis.), Anders Weiss (Barrington, R.I.)

Rugby: Perry Baker (Flagler Palm Coast, Fla.), Danny Barrett (Pacifica, Calif.), Maceo Brown (Tempe, Ariz.), Kayla Canett (Fallbrook, Calif.), Lauren Doyle (Boody, Ill.), Cheta Emba (Richmond), Abby Gustaitis (White Hall, Md.), Nicole Heavirland (Whitefish, Mont.), Madison Hughes (Lancaster, Mass.), Martin Iosefo (Wahiawa, Hawaii), Carlin Isles (Massillon, Ohio), Alev Kelter (Eagle River, Alaska), Kristi Kirshe (Franklin, Mass.), Matai Leuta (Marina, Calif.), Ilona Maher (Burlington, Vt.), Jordan Matyas (Calgary, Alberta), Folau Niua (East Palo Alto, Calif.), Ariana Ramsey (Philadelphia), Joe Schroeder (Westfield, Ind.), Naya Tapper (Beaufort, Calif.), Kristen Thomas (Philadelphia), Brett Thompson (Tempe, Ariz.), Stephen Tomasin (Santa Rosa, Calif.), Kevon Williams (Houston)

Sailing: Nikole Barnes (Miami), Charlie Buckingham (Newport Beach, Calif.), Lara Dallman-Weiss (Miami), Riley Gibbs (Long Beach, Calif.), Farrah Hall (Annapolis), David Hughes (Miami), Stuart McNay (Providence, R.I.), Luke Muller (Fort Pierce, Fla.), Pedro Pascual (Miami), Paige Railey (Clearwater, Fla.), Stephanie Roble (East Troy, Wis.), Maggie Shea (Wilmette, Ill.), Anna Weis (Fort Lauderdale, Fla.)

Shooting: Madelynn Bernau (Waterford, Wis.), Kayle Browning (Wooster, Ark.), Brian Burrows (Fallbrook, Calif.), Amber English (Colorado Springs), James Hall (Anniston, Ala.), Vincent Hancock (Eatonton, Ga.), Phillip Jungman (Caldwell, Tex.), Lucas Kozeniesky (Colorado Springs), Alexis Lagan (Boulder City, Nev.), Henry Leverett (Bainbridge, Ga.), Jackson Leverett III (Bainbridge, Ga.), Sagen Maddalena (Groveland, Calif.), Derrick Mein (Paola, Kan.), Nick Mowrer (Butte, Mont.), Will Shaner (Colorado Springs), Austen Smith, (Keller, Tex.), Patrick Sunderman (Farmington, Minn.), Mary Tucker (Sarasota, Fla.), Sandra Uptagrafft (Phenix City, Ala.), Allison Weisz (Belgrade, Mont.)

Skateboarding: Jordyn Barratt (Haleiwa, Hawaii), Mariah Duran (Albuquerque), Jagger Eaton (Mesa, Ariz.), Nyjah Huston (Davis, Calif.), Jake Ilardi (Osprey, Fla.), Cory Juneau (San Diego), Heimana Reynolds (Honolulu), Alexis Sablone (Old Saybrook, Conn.), Alana Smith (Mesa, Ariz.), Bryce Wettstein (Encinitas, Calif.), Zion Wright (Palm Beach County, Fla.), Brighton Zeuner (Newport Beach, Calif.)

Soccer: Abby Dahlkemper (Menlo Park, Calif.), Tierna Davidson (Menlo Park, Calif.), Crystal Dunn (Rockville Centre, N.Y.), Julie Ertz (Mesa, Ariz.), Adrianna Franch (Salina, Kan.), Tobin Heath (Basking Ridge, N.J.), Lindsey Horan (Golden, Colo.), Rose Lavelle (Cincinnati), Carli Lloyd (Delran, N.J.), Kristie Mewis (Hanson, Mass.), Samantha Mewis (Hanson, Mass.), Alex Morgan (Diamond Bar, Calif.), Alyssa Naeher (Stratford, Conn.), Kelley O’Hara (Fayetteville, Ga.), Christen Press (Palos Verdes Estates, Calif.), Megan Rapinoe (Redding, Calif.), Becky Sauerbrunn (St. Louis), Emily Sonnett (Marietta, Ga.)

Softball: Monica Abbott (Salinas, Calif.), Ali Aguilar (Orangevale, Calif.), Valerie Arioto (Pleasanton, Calif.), Ally Carda (Elk Grove, Calif.), Amanda Chidester (Allen Park, Mich.), Rachel Garcia (Palmdale, Calif.), Haylie McCleney (Morris, Ala.), Michelle Moultrie (Jacksonville, Fla.), Dejah Mulipola (Garden Grove, Calif.), Aubree Munro (Brea, Calif.), Bubba Nickles (Merced, Calif.), Cat Osterman (Houston), Janie Reed (Placentia, Calif.), Delaney Spaulding (Rancho Cucamonga, Calif.), Kelsey Stewart (Wichita)

Surfing: Kolohe Andino (San Clemente, Calif.), John John Florence (Haleiwa, Hawaii), Caroline Marks (Melbourne Beach, Fla.), Carissa Moore (Honolulu)

Swimming: Haley Anderson (Granite Bay, Calif.), Michael Andrew (Encinitas, Calif.), Zach Apple (Trenton, Ohio), Hunter Armstrong (Dover, Ohio), Phoebe Bacon (Chevy Chase, Md.), Bowe Becker (Las Vegas), Gunnar Bentz (Atlanta), Michael Brinegar (Columbus, Ind.), Erika Brown (Knoxville, Tenn.), Patrick Callan (Tulsa), Brooks Curry (Dunwoody, Ga.), Claire Curzan (Cary, N.C.), Catie DeLoof (Grosse Pointe, Mich.), Kate Douglass (Pelham, N.Y.), Caeleb Dressel (Orange Park, Fla.), Nic Fink (Morristown, N.J.), Bobby Finke (Clearwater, Fla.), Hali Flickinger (Spring Grove, Pa.), Brooke Forde (Louisville), Katie Grimes (Las Vegas), Townley Haas (Henrico, Va.), Zach Harting (Madison, Ala.), Natalie Hinds (Athens, Tex.), Torri Huske (Arlington, Va.), Lydia Jacoby (Seward, Alaska), Chase Kalisz (Bel Air, Md.), Drew Kibler (Carmel, Ind.), Lilly King (Evansville, Ind.), Annie Lazor (Beverly Hills, Mich.), Katie Ledecky (Bethesda, Md.), Jay Litherland (Athens, Ga.), Paige Madden (Mobile, Ala.), Simone Manuel (Sugar Land, Tex.), Katie McLaughlin (Dana Point, Calif.), Bryce Mefford (El Dorado Hills, Calif.), Jake Mitchell (Folsom, Calif.), Ryan Murphy (Ponte Vedra Beach, Fla.), Blake Pieroni (Chesterton, Ind.), Allison Schmitt (Canton, Mich.), Andrew Seliskar (McLean, Va.), Tom Shields (Huntington Beach, Calif.), Bella Sims (Henderson, Nev.), Kieran Smith (Ridgefield, Conn.), Regan Smith (Lakeville, Minn.), Olivia Smoliga (Chicago), Erica Sullivan (Las Vegas), Ashley Twichell (Fayetteville, N.Y.), Alex Walsh (Nashville), Abbey Weitzeil (Santa Clarita, Calif.), Emma Weyant (Sarasota, Fla.), Rhyan White (Herriman, Utah), Jordan Wilimovsky (Malibu, Calif.), Andrew Wilson (Bethesda, Md.)

Table tennis: Kanak Jha (Milpitas, Calif.), Nikhil Kumar (San Jose), Juan Liu (College Point, N.Y.), Huijing Wang (Sugar Land, Tex.), Lily Zhang (Palo Alto, Calif.), Xin Zhou (Milpitas, Calif.)

Taekwondo: Paige McPherson (Sturgis, S.D.), Anastasija Zolotic (Colorado Springs)

Tennis: Jennifer Brady (Boca Raton, Fla.), Coco Gauff (Boynton Beach, Fla.), Marcos Giron (Thousand Oaks, Calif.), Austin Krajicek (Plano, Tex.), Bethanie Mattek-Sands (Phoenix), Nicole Melichar (Stuart, Fla.), Tommy Paul (Greenville, N.C.), Jessica Pegula (Buffalo), Rajeev Ram (Carmel, Ind.), Alison Riske (Orlando), Tennys Sandgren (Gallatin, Tenn.), Frances Tiafoe (Boynton Beach, Fla.)

Track and field: Abdi Abdirahman (Tucson), Devon Allen (Phoenix), Valarie Allman (Newark, Del.), Brooke Andersen (Vista, Calif.), Adelaide Aquilla (Westlake, Ohio), Ronnie Baker (Louisville), Steven Bastien (Saline, Mich.), Anavia Battle (Inkster, Mich.), Kenny Bednarek (Rice Lake, Wis.), Chris Benard (Corona, Calif.), Rai Benjamin (Mount Vernon, N.Y.), Gwen Berry (St. Louis), Hillary Bor (Colorado Springs), Erica Bougard (Memphis), Trayvon Bromell (St. Petersburg, Fla.), Quanesha Burks (Hartselle, Ala.), Tynita Butts-Townsend (Louisville), Kelsey Card (Carlinville, Ill.), Matthew Centrowitz (Arnold, Md.), Paul Chelimo (Beaverton, Ore.), Michael Cherry (Chesapeake, Va.), Nick Christie (San Diego), Will Claye (Phoenix), Christina Clemons (Landover, Md.), Emma Coburn (Crested Butte, Colo.), Anna Cockrell (Charlotte), Val Constien (Edwards, Colo.), Elise Cranny (Niwot, Colo.), Ryan Crouser (Boring, Ore.), Gabbi Cunningham (Charlotte), Vashti Cunningham (Las Vegas), Teahna Daniels (Orlando), Tara Davis (Agoura Hills, Calif.), Bryce Deadmon (Missouri City, Tex.), Marquis Dendy (Wilmington, Del.), Rachel Dincoff (Waterloo, Ind.), Kendall Ellis (Pembroke Pines, Fla.), Allyson Felix (Los Angeles), Mason Ferlic (St. Paul, Minn.), Mason Finley (Chaffee County, Colo.), Grant Fisher (Portland, Ore.), Tori Franklin (Evanston, Ill.), Courtney Frerichs (Nixa, Mo.), English Gardner (Voorhees, N.J.), Cravon Gillespie (Pasadena, Calif.), Elija Godwin (Covington, Ga.), Keni Harrison (Clayton, N.C.), JuVaughn Harrison (Huntsville, Ala.), Daniel Haugh (Marietta, Ga.), Quanera Hayes (Hope Mills, N.C.), Aleia Hobbs (New Orleans), Cole Hocker (Indianapolis), Grant Holloway (Chesapeake, Va.), Bryce Hoppel (Midland, Tex.), Ariana Ince (Gonzales, Tex.), Lynna Irby (Indianapolis), Reggie Jagers III (Cleveland), Isaiah Jewett (Los Angeles), Wadeline Jonathas (Worcester, Mass.), Sam Kendricks (Oxford, Miss.), David Kendziera (Mount Prospect, Ill.), Fred Kerley (Morgan City, La.), Benard Keter (Colorado Springs), Woody Kincaid (Littleton, Colo.), Sally Kipyego (Eugene, Ore.), Joe Klecker (Minneapolis), Erriyon Knighton (Tampa), Joe Kovacs (Bethlehem, Pa.), Annie Kunz (Denver), Morgann LeLeux (New Ibera, La.), KC Lightfoot (Lee’s Summit, Mo.), Noah Lyles (Clermont, Fla.), Heather MacLean (Peabody, Mass.), Maggie Malone (Geneva, Neb.), Taylor Manson (Lansing, Mich.), Sam Mattis (East Brunswick, N.J.), Steffin McCarter (Copperas Cove, Tex.), Rachel McCoy (Fontana, Calif.), Shelby McEwen (Abbeville, Miss.), Cory McGee (Pass Christian, Miss.), Sydney McLaughlin (Dunellen, N.J.), Alicia Monson (Amery, Wis.), Jasmine Moore (Grand Prairie, Tex.), Sandi Morris (Greenville, S.C.), Athing Mu (Trenton, N.J.), Dalilah Muhammad (Jamaica, N.Y.), Clayton Murphy (New Madison, Ohio), Katie Nageotte (Olmsted Falls, Ohio), Chris Nilsen (Kansas City, Mo.), Michael Norman (Murrieta, Calif.), Vernon Norwood (New Orleans), Yared Nuguse (Louisville), Javianne Oliver (Monroe, Ga.), Keturah Orji (Mount Olive, N.J.), Payton Otterdahl (Rosemount, Minn.), Jenna Prandini (Clovis, Calif.), DeAnna Price (Moscow Mills, Mo.), Elle Purrier St. Pierre (Montgomery, Vt.), Jessica Ramsey (Boynton Beach, Fla.), Brittney Reese (Gulfport, Miss.), Jacob Riley (Bellingham, Wash.), Daniel Roberts (Hampton, Ga.), Raevyn Rogers (Houston), Randolph Ross (Raleigh, N.C.), Galen Rupp (Portland, Ore.), Raven Saunders (Charleston, S.C.), Garrett Scantling (Jacksonville, Fla.), Rachel Schneider (Sanford, Maine), Karissa Schweizer (Urbandale, Iowa), Donald Scott (Apopka, Fla.), Molly Seidel (Boston), Kenny Selmon (Mableton, Ga.), Michael Shuey (Johnsonburg, Pa.), Emily Sisson (Menomonee Falls, Wis.), Robyn Stevens (Los Angeles), Trevor Stewart (Lorton, Va.), Darryl Sullivan (Marion, Ill.), Gabrielle Thomas (Florence, Mass.), Curtis Thompson (Florence, N.J.), Aliphine Tuliamuk (Flagstaff, Ariz.), Kaylin Whitney (Clermont, Fla.), Kendell Williams (Marietta, Ga.), Micah Williams (Portland, Ore.), Ajeé Wilson (Philadelphia), Kara Winger (Vancouver, Wash.), Rudy Winkler (Sand Lake, N.Y.), Alex Young (La Vergne, Tenn.), Zach Ziemek (Itasca, Ill.).

Triathlon: Taylor Knibb (Washington, D.C.), Kevin McDowell (Geneva, Ill.), Morgan Pearson (New Vernon, N.J.), Summer Rappaport (Thornton, Colo.), Katie Zaferes (Hampstead, Md.)

Volleyball: Foluke Akinradewo Gunderson (Fort Lauderdale, Fla.), Matt Anderson (West Seneca, N.Y.), Michelle Bartsch-Hackley (Champaign, Ill.), Micah Christenson (Honolulu), TJ DeFalco (Huntington Beach, Calif.), Annie Drews (Elkhart, Ind.), Kyle Ensing (Valencia, Calif.), Micha Hancock (Edmond, Okla.), Kim Hill (Portland, Ore.), Max Holt (Cincinnati), Thomas Jaeschke (Wheaton, Ill.), Jordan Larson (Hooper, Neb.), Garrett Muagututia (Oceanside, Calif.), Chiaka Ogbogu (Coppell, Tex.), Jordyn Poulter (Aurora, Colo.), Kelsey Robinson (Manhattan Beach, Calif.), Taylor Sander (Hungtington Beach, Calif.), Erik Shoji (Honolulu), Kawika Shoji (Honolulu), David Smith (Saugus, Calif.), Mitch Stahl (Chamberburg, Pa.), Jordan Thompson (Edina, Minn.), Haleigh Washington (Colorado Springs), Justine Wong Orantes (Cypress, Calif.)

Water polo: Alex Bowen (Santee, Calif.), Luca Cupido (Santa Margherita, Italy), Hannes Daube (Long Beach, Calif.), Rachel Fattal (Seal Beach, Calif.) Aria Fischer (Laguna Beach, Calif.), Makenzie Fischer (Laguna Beach, Calif.), Kaleigh Gilchrist (Newport Beach, Calif.), Ben Hallock (Studio City, Calif.), Stephania Haralabidis (Athens), Paige Hauschild (Santa Barbara, Calif.), Drew Holland (Orinda, Calif.), Johnny Hooper (Los Angeles), Max Irving (Long Beach, Calif.), Ashleigh Johnson (Miami), Amanda Longan (Moorpark, Calif.), Maddie Musselman (Newport Beach, Calif.), Alex Obert (Loomis, Calif.), Melissa Seidemann (Walnut Creek, Calif.), Maggie Steffens (Danville, Calif.), Ben Stevenson (Reno, Nev.), Marko Vavic (Rancho Palos Verdes, Calif.), Alys Williams (Huntington Beach, Calif.), Alex Wolf (Huntington Beach, Calif.), Dylan Woodhead (San Anselmo, Calif.)

Weightlifting: Clarence Cummings Jr. (Beaufort, S.C.), Jourdan Delacruz (Wylie, Tex.), Wes Kitts (Knoxville, Tenn.), Harrison Maurus (Auburn, Wash.), Katherine Nye (Oakland Township, Mich.), Sarah Robles (League City, Tex.), Mattie Rogers (Orlando), Caine Wilkes (Matthews, N.C.)

Wrestling: Kyle Dake (Ithaca, N.Y.), Thomas Gilman (Council Bluffs, Iowa), Adeline Gray (Denver), Ildar Hafizov (Tashkent, Uzbekistan), G’Angelo Hancock (Fountain, Colo.), Sarah Hildebrandt (Granger, Ind.), Helen Maroulis (Rockville, Md.), Tamyra Mensah-Stock (Katy, Tex.), Kayla Miracle (Culver, Ind.), Alejandro Sancho (Miami), Kyle Snyder (Woodbine, Md.), John Stefanowicz (Jacksonville, N.C.), Gable Steveson (Apple Valley, Minn.), David Taylor (St. Paris, Ohio), Jacarra Winchester (Marshall, Mo.)

What about the U.S. basketball teams and the soccer teams?

The United States earned a spot in the men’s and women’s basketball tournaments. USA Basketball in March released a list of 57 finalists for the Tokyo-bound men’s roster, including 16 Olympic veterans, though LeBron James and Stephen Curry later said they would not compete this summer. The final roster features Kevin Durant and a team of NBA all-stars.

The U.S. women’s basketball team will be seeking a seventh consecutive gold medal and includes a roster stacked with Olympic experience, including Sue Bird, Diana Taurasi and Tina Charles.

The U.S. men’s team did not qualify for the Olympics in three-on-three basketball. Only the U.S. women will compete as that event makes its Olympic debut.

The U.S. women’s soccer team qualified for the Tokyo tournament in February 2020.

The men’s squad failed to claim its first Olympic berth since the 2008 Games, losing to Honduras in a regional qualifier. The Olympic men’s competition is mostly limited to under-23 players.

What other qualifiers are there?

Athletes from many sports have participated in qualifying events throughout the spring and summer with hopes of earning Olympic berths for themselves or quota spots for the U.S. team.

The U.S. baseball team qualified for Tokyo with a 4-2 victory over Venezuela on June 5. Baseball and softball have not made an Olympic Games appearance since the IOC voted 54-50 against including the sports after the 2008 Beijing Games. A rule change allows a host nation to propose additional sports, and baseball and softball are popular in Japan.

How did they select athletes in sports without trials?

Many sports rely on accumulated points, world rankings and international competitions for athletes to earn their spots at the Olympics. Those season-long competitions and qualifying events continued through the spring, and most will decide their Olympic berths by June.

How did covid-19 affect qualifying?

With the exception of the handful of sports that qualified athletes before March 2020, most every Olympic sport had to shuffle its competition schedules and rework its qualifying process because of the coronavirus pandemic.

Many events were canceled, which meant some sports had fewer qualifying events available.