Alan Treakle and Wakefield welcome Chantilly, Glenelg Country and Theodore Roosevelt, among others, to South Arlington for the annual George Long Holiday Hoops tournament. (Pete Marovich/For The Washington Post)

The following schedules are holiday high school boys’ basketball tournaments submitted to The Post that will be played within the AllMetSports coverage area. For a schedule that includes out-of-area tournaments involving local teams, visit AllMetSports.com.

See the girls’ holiday tournament schedule here.

TOURNAMENTS SCHEDULED TO BEGIN DEC. 21

Dunbar Holiday Basketball Tournament — at Dunbar

Dec. 21

Washington Math & Science vs. Dunbar, 3:30 p.m.

National Collegiate vs. Phelps, 5:15 p.m.

Capitol Christian vs. Anacostia, 7 p.m.

Riverbend vs. Theodore Roosevelt, 8:45 p.m.

Dec. 22

Consolation semifinal, 1 p.m.

Consolation semifinal, 2:45 p.m.

Semifinal, 6:15 p.m.

Semifinal, 8 p.m.

Dec. 23

Seventh place, 11:15 a.m.

Fifth place, 1 p.m.

Consolation final, 4:30 p.m.

Championship game, 8 p.m.

TOURNAMENTS SCHEDULED TO BEGIN DEC. 26

Brad Pinchback Holiday Tournament — Einstein

Dec. 26

Richard Montgomery vs. Bladensburg, 1 p.m.

Sherwood vs. Einstein, 5 p.m.

Dec. 27

Third-place game, 1 p.m.

Championship game, 5 p.m.

C KA Holiday Invitational Basketball Tournament — at Howard Community College

Dec. 26

Parkdale vs. Bethesda-Chevy Chase, 2 p.m.

Cristo Rey vs. Long Reach, 6 p.m.

Dec. 27

Consolation final, 2 p.m.

Championship game, 6 p.m.

Glory Days Grill Holiday Invitational — at Lake Braddock

Dec. 26

Mills Godwin vs. Osbourn, 2:15 p.m.

Champe vs. Langley, 4 p.m.

Osbourn Park vs. Hayfield, 5:45 p.m.

McLean vs. Lake Braddock, 7:30 p.m.

Dec. 27

Consolation semifinal, 2:15 p.m.

Consolation semifinal, 4 p.m.

Semifinal, 5:45 p.m.

Semifinal, 7:30 p.m.

Dec. 28

Seventh-place game, 2:15 p.m.

Fifth-place game, 4 p.m.

Third-place game, 5:45 p.m.

Championship game, 7:30 p.m.

Spartans Holiday Tournament — at Laurel

Gold – (Laurel, Reservoir, Coolidge, CMIT)

Royal – (Ballou, Tall Oaks, Old Mill, Chapelgate)

White – (Southern, Croom, Wilde Lake, Crossland)

Dec. 26

Wilde Lake vs. Crossland, 11 a.m.

Southern vs. Croom, 12:45 p.m.

Ballou vs. Old Mill, 2:30 p.m.

Chapelgate vs. Tall Oaks, 4:15 p.m.

Coolidge vs. Reservoir, 6 p.m.

Laurel vs. CMIT, 7:45 p.m.

Dec. 27

White third-place game, 11 a.m.

Royal third-place game, 12:45 p.m.

Gold third-place game, 2:30 p.m.

White championship game, 4:15 p.m.

Royal championship game, 6 p.m.

Gold championship, 7:45 p.m.


Gabriel Kier (4) and West Springfield will look to make a deep run at the Passport Auto Rebel Roundball Holiday Classic at Fairfax. (Pete Marovich/For The Washington Post)

TOURNAMENTS SCHEDULED TO BEGIN DEC. 27

George Long Holiday Hoops Tournament — at Wakefield

Dec. 27

Glenelg Country vs. Stonewall Jackson, 1 p.m.

Theodore Roosevelt vs. Chantilly, 2:45 p.m.

South County vs. Washington-Lee, 4:30 p.m.

Central Bucks West (Pa.) vs. Wakefield, 6:15 p.m.

Dec. 28

Consolation semifinal, 1 p.m.

Consolation semifinal, 2:45 p.m.

Semifinal, 4:30 p.m.

Semifinal, 6:15 p.m.

Dec. 29

Seventh-place game, 1 p.m.

Consolation final, 2:45 p.m.

Third-place game, 4:30 p.m.

Championship game, 6:15 p.m.

Magruder Invitational — at Magruder

Dec. 27

Good Counsel vs. Gwynn Park, 5 p.m.

Churchill vs. Magruder, 7 p.m.

Dec. 28

Third-place game, 5 p.m.

Championship game, 7 p.m.

Montgomery County vs. Frederick County Challenge — at Quince Orchard/Tuscarora (Md.)

Dec. 27 (at Quince Orchard)

Frederick vs. Northwood, 3 p.m.

Seneca Valley vs. Tuscarora (Md.), 5 p.m.

South Hagerstown vs. Quince Orchard, 7 p.m.

Dec. 28 (at Tuscarora, Md.)

South Hagerstown vs. Seneca Valley, 3 p.m.

Frederick vs. Quince Orchard, 5 p.m.

Northwood vs. Tuscarora (Md.), 7 p.m.

Mount Vernon Holiday Basketball Tournament — at Mount Vernon

Dec. 27

Oakton vs. Woodbridge, 1 p.m.

Knoch (Pa.) vs. Christ Chapel, 3 p.m.

John Paul the Great vs. Eastern, 5 p.m.

Gerstell Academy vs. Mount Vernon, 7 p.m.

Dec. 28

Consolation semifinal, 1 p.m.

Consolation semifinal, 3 p.m.

Semifinal, 5 p.m.

Semifinal, 7 p.m.

Dec. 29

Seventh-place game, 1 p.m.

Fifth-place game, 3 p.m.

Third-place game, 5 p.m.

Championship game, 7 p.m.

Northwest Holiday Tournament — at Northwest

Dec. 27

Poolesville vs. Hylton, 2 p.m.

Northwest vs. Rockville, 4 p.m.

Dec. 28

Third-place game, 2 p.m.

Championship game, 4 p.m.

Oakland Mills Holiday Basketball Tournament — at Oakland Mills

Dec. 27

Mervo vs. Boys’ Latin, 5 p.m.

Oakland Mills vs. Dulaney, 7 p.m.

Dec. 28

Consolation final, 3 p.m.

Championship game, 7 p.m.

Park View Holiday Tournament — at Park View

Dec. 27

Georgetown Day vs. Liberty, 4 p.m.

Mountain View vs. Park View, 8 p.m.

Dec. 28

Consolation final, 4 p.m.

Championship game, 8 p.m.

Passport Auto Rebel Round Ball Holiday Classic — at Fairfax

Dec. 27

Robinson vs. Stuart, 12:30 p.m.

West Springfield vs. Flint Hill, 2:15 p.m.

Patriot vs. Centreville, 7:30 p.m.

Manassas Park vs. Fairfax, 9:15 p.m.

Dec. 28

Consolation semifinal, 9 a.m.

Consolation semifinal, 10:45 a.m.

Semifinal, 4 p.m.

Semifinal, 5:45 p.m.

Dec. 29

Seventh-place game,12:30 p.m.

Fifth-place game, 2:15 p.m.

Third-place game, 5:45 p.m.

Championship game, 9:15 p.m.

Roberts Oxygen Holiday Classic — at Springbrook

Dec. 27

Douglass vs. Bishop Ireton, 5 p.m.

Westfield vs. Springbrook, 7 p.m.

Dec. 28

Consolation game, 5 p.m.

Championship game, 7 p.m.

Route 175 Holiday Classic — at Meade

Dec. 27

Meade vs. High Point, 4 p.m.

Kennedy vs. C. Milton Wright, 5:30 p.m.

Dec. 28

Consolation final, 4 p.m.

Championship game, 5:30 p.m.


Amir Lawrence, left, and Westlake will look to defend their home court in the annual Waldorf Holiday Hoops Classic. (John McDonnell/The Washington Post)

TOURNAMENTS SCHEDULED TO BEGIN DEC. 28

Huntingtown Holiday Tournament — at Huntingtown

Dec. 28

Calvert vs. Severn, 5 p.m.

Watkins Mill vs. Huntingtown, 7 p.m.

Dec. 29

Consolation game, 5 p.m.

Championship game, 7 p.m.

Joe Cascio Holiday Tournament – at Falls Church

Dec. 28

Mountain View vs. Cypress Bay, 12:30 p.m.

Lee vs. George Mason, 2:15 p.m.

Freedom-South Riding vs. Jefferson, 7:30 p.m.

Colgan vs. Falls Church, 9:15 p.m.

Dec. 29

Consolation semifinal, 9 a.m.

Consolation semifinal, 10:45 a.m.

Semifinal, 4 p.m.

Semifinal, 7:30 p.m.

Dec. 30

Seventh-place game, 12:30 p.m.

Fifth-place game, 2:15 p.m.

Third-place game, 5:45 p.m.

Championship game, 9:15 p.m.

“Mistletoe Madness” Chesapeake High School Invitational — at Chesapeake

Dec. 28

Wheaton vs. Southwestern, 5 p.m.

Green Street Academy vs. Chesapeake, 7 p.m.

Dec. 29

Consolation game, 3 p.m.

Championship game, 7 p.m.

Northeast Holiday Tournament — at Northeast

Dec. 28

La Plata vs. Mt. Hebron, 4 p.m.

Greater Grace Christian Academy vs. Northeast, 6 p.m.

Dec. 29

Third-place game, 4 p.m.

Championship game, 6 p.m.

Title IX Classic — at Stadium Armory

Birch Byah Bracket

Dec. 28

Eagle Academy (N.Y.) vs. Phelps, TBD

Friendly vs. Wise, TBD

Northwestern vs. Friendship Tech, TBD

St. Mary’s-Annapolis vs. Riverdale Baptist, TBD

Dec. 29

Consolation semifinals

Semifinals

Dec. 30

Seventh-place game, TBD

Fifth-place game, TBD

Third-place game, TBD

Championship game, TBD

Toyota of Southern Maryland Holiday Basketball Classic — at Chopticon

Dec. 28

Great Mills vs. King George, 2:45 p.m.

Lackey vs. Chopticon, 6:15 p.m.

Dec. 29

Consolation final, 1 p.m.

Championship game, 4:30 p.m.

Trinity Christian School of Fairfax Christmas Tournament — at Trinity Christian

Dec. 28

Trinity Christian vs. Washington Latin, 9 a.m.

E.L. Haynes vs. Ad Fontes, 10:30 a.m.

Washington Christian vs. Seton, Noon

Shenandoah Valley vs. The Heights, 1:30 p.m.

Trinity Christian vs. Washington Christian, 3 p.m.

E.L. Haynes vs. Shenandoah Valley, 4:30 p.m.

Washington Latin vs. Seton, 6 p.m.

Ad Fontes vs. The Heights, 7:30 p.m.

Dec. 29

Consolation semifinal, 10 a.m.

Consolation semifinal, 11:30 a.m.

Semifinal, 1 p.m.

Semifinal, 2:30 p.m.

Third-place game, 4 p.m.

Championship game, 5:30 p.m.

Waldorf Holiday Hoops Tournament — at North Point and Westlake

Dec. 28

Lely vs. Massaponax, 2:45 p.m. (at North Point)

Maine Endwell vs. St. Charles, 2:45 p.m. (at Westlake)

River Hill vs. North Point, 6:15 p.m. (at North Point)

Gaithersburg vs. Westlake (at Westlake)

Dec. 29

Consolation final, 2:45 p.m. (at North Point)

Consolation final, 2:45 p.m. p.m. (at Westlake)

Championship game, 6:15 p.m. (at North Point)

Championship game, 6:15 p.m. (at Westlake)

TOURNAMENTS SCHEDULED TO BEGIN JAN. 7

Uptown Hoop Fest — at Wilson

Jan. 7

Wilson vs. Bullis (Girls), 2:30 p.m.

Coolidge vs. Dunbar, 4:10 p.m.

Wilson vs. Bishop Ireton, 5:50 p.m.

Theodore Roosevelt vs. H.D. Woodson, 7:30 p.m.