Old Mill rolled past North Point to claim the Waldorf Holiday Hoops Classic title a year ago, and the Patriots and Eagles could meet again in this year’s tournament. (Doug Kapustin/For The Washington Post)

The following schedules are high school girls’ basketball holiday tournaments submitted to The Post that will be played within the AllMetSports coverage area. For a schedule that includes out-of-area tournaments involving local teams, visit AllMetSports.com.

See the boys’ holiday tournament schedule here.

TOURNAMENTS SCHEDULED TO BEGIN DEC. 21

Dunbar Holiday Basketball Tournament — at Dunbar

Dec. 22

Fairmont Heights vs. Cardozo, 11:15 a.m.

IDEA vs. Dunbar, 4:30 p.m.

Dec. 23

Consolation final, 2:45 p.m.

Championship game, 6:15 p.m.

TOURNAMENTS SCHEDULED TO BEGIN DEC. 26

Brad Pinchback Holiday Tournament — Einstein

Dec. 26

Watkins Mill vs Walter Johnson, 11 a.m.

Blake vs Einstein, 3 p.m.

Dec. 27

Third-place game, 11 a.m.

Championship game, 3 p.m.

CKA Holiday Invitational Basketball tournament — at Howard Community College

Dec. 26

Urbana vs. Bethesda-Chevy Chase, noon

Paint Branch vs. Mt. Hebron, 4 p.m.

Dec. 27

Consolation final, noon

Championship game, 4 p.m.

TOURNAMENTS SCHEDULED TO BEGIN DEC. 27

Bulldog Bash — at Westfield

Dec. 27

Centreville vs. Madison, 1 p.m.

West Springfield vs. Holy Child, 3 p.m.

Forest Park vs. Lake Braddock, 5 p.m.

Jefferson vs. Westfield, 7 p.m.

Dec. 28

Consolation semifinal, 1 p.m.

Semifinal, 3 p.m.

Consolation semifinal, 5 p.m.

Semifinal, 7 p.m.

Dec. 29

Seventh-place game, 1 p.m.

Third-place game, 3 p.m.

Fifth-place game, 5 p.m.

Championship game, 7 p.m.

Magruder Invitational — at Magruder

Dec. 27

Severna Park vs. Clarksburg, 1 p.m.

Magruder vs. Wheaton, 3 p.m.

Dec. 28

Third-place game, 1 p.m.

Championship game, 3 p.m.

“Mistletoe Madness” Chesapeake High School Invitational — at Chesapeake

Dec. 27

Green Street Academy vs. Indian Creek 5 p.m.

Southwestern vs. Chesapeake, 7 p.m.

Dec. 29

Consolation game, 1 p.m.

Championship game, 5 p.m.

Oakland Mills Holiday Basketball Tournament — at Oakland Mills

Dec. 27

Brunswick vs. Western Tech, 1 p.m.

Oakland Mills vs. Southern, 3 p.m.

Dec. 28

Consolation final, 1 p.m.

Championship game, 5 p.m.

Park View Holiday Tournament — at Park View

Dec. 27

Phoebus vs. Wakefield, 2 p.m.

Park View vs. Seton School, 6 p.m.

Dec. 28

Consolation final, 2 p.m.

Championship game, 6 p.m.

Passport Auto Rebel Round Ball Holiday Classic — at Fairfax

Dec. 27

Robinson vs. Edison, 9 a.m.

Marshall vs. Chantilly, 10:45 a.m.

South County vs. Flint Hill, 4 p.m.

Broad Run vs. Fairfax, 5:45 p.m.

Dec. 28

Consolation semifinal, 12:30 p.m.

Consolation semifinal, 2:15 p.m.

Semifinal, 7:30 p.m.

Semifinal, 9:15 p.m.

Dec. 29

Seventh-place game, 9 a.m.

Fifth-place game, 10:45 a.m.

Third-place game, 4 p.m.

Championship game, 7:30 p.m.

Roberts Oxygen Holiday Classic — at Springbrook

Dec. 27

Tuscarora vs. St. Charles, 1 p.m.

Wilde Lake vs. Springbrook, 3 p.m.

Dec. 28

Consolation game, 1 p.m.

Championship game, 3 p.m.


Mikiyah Croskey (22) and National Christian will once again look to make a splash in the loaded Pat Summit Bracket at the annual Title IX DC Classic. (John McDonnell/The Washington Post)

TOURNAMENTS SCHEDULED TO BEGIN DEC. 28

Churchill Holiday Tournament — at Churchill

Dec. 28

Richard Montgomery vs. Quince Orchard, 4 p.m.

Churchill vs. Seneca Valley, 6 p.m.

Dec. 29

Consolation game, 4 p.m.

Championship game, 6 p.m.

Joe Cascio Holiday Tournament – at Falls Church

Dec. 28

Dominion vs. Washington-Lee, 9 a.m.

Eastern vs. West Potomac, 10:45 a.m.

Potomac School vs. W.T. Woodson, 4 p.m.

Mountain View vs. Falls Church, 5:45 p.m.

Dec. 29

Consolation semifinal, 12:30 p.m.

Consolation semifinal, 2:15 p.m.

Semifinal, 5:45 p.m.

Semifinal, 9:15 p.m.

Dec. 30

Seventh-place game, 9 a.m.

Fifth-place game, 10:45 a.m.

Third-place game, 4 p.m.

Championship game, 7:30 p.m.

Lady Spartans Holiday Tournament — at Laurel

Dec. 28

North County vs. Coolidge, 2:30 p.m.

Laurel vs. Fairmont Heights, 4:15 p.m.

Glen Burnie vs. Northern, 6 p.m.

Thomas Johnson vs. Bullis, 7:45 p.m.

Dec. 29

Gold third-place game, 2:30 p.m.

Royal third-place game, 4:15 p.m.

Gold championship game, 6 p.m.

Royal championship game, 7:45 p.m.

Title IX DC Classic — at DC Armory

Pat Summit Bracket

Dec. 28

Long Beach Poly (Calif.) vs. Herndon, 2:30 p.m.

Good Counsel vs. Rock Creek Christian, 4 p.m.

Ribault (Fla.) vs. Mary Louis Academy (N.Y.), 5:30 p.m.

Jamesville-Dewitt vs. National Christian, 7 p.m.

Dec. 29

Consolation semifinal, 2:30 p.m.

Consolation semifinal, 4 p.m.

Semifinal, 4 p.m.

Semifinal, 5:30 p.m.

Dec. 30

Seventh-place game, 2:30 p.m.

Fifth-place game, 2:30 p.m.

Third-place game, 4 p.m.

Championship game, 7 p.m.

Patsy Mink Bracket

Dec. 28

Wise vs. Georgetown Visitation, 2:30 p.m.

Salem (Va.) vs. St. Frances (Md.), 4 p.m.

Heritage (Fla.) vs. Western (Md.), 5:30 p.m.

Providence Day (N.C.) vs. Eleanor Roosevelt, 7 p.m.

Dec. 29

Semifinal, 2:30 p.m.

Consolation semifinal, 5:30 p.m.

Consolation semifinal, 7 p.m.

Semifinal, 7 p.m.

Dec. 30

Third-place game, 2:30 p.m.

Seventh-place game, 4 p.m.

Fifth-place game, 4 p.m.

Championship game, 5:30 p.m.

Bernice Sandler Bracket

Dec. 28

Maryvale Prep vs. Anacostia, 1 p.m.

Capitol Christian Academy vs. Bladensburg, 1 p.m.

Catonsville vs. Gwynn Park, 2:30 p.m.

Brooklyn Community Arts & Media (N.Y.) vs. Wilson, 7 p.m.

Dec. 29

Consolation semifinal, 2:30 p.m.

Consolation semifinal, 4 p.m.

Semifinal, 5:30 p.m.

Semifinal, 7 p.m.

Dec. 30

Seventh-place game, 1 p.m.

Fifth-place game, 1 p.m.

Third-place game, 1 p.m.

Championship game, 1 p.m.

Edith Green Bracket

Dec. 28

Frederick vs. Oxon Hill, 1 p.m.

Springfield (Mass.) vs. Poly, 4 p.m.

Fleming vs. Parkdale, 5:30 p.m.

Harvard-Westlake (Calif.) vs. Nazareth Regional (N.Y.), 7 p.m.

Dec. 29

Consolation semifinal, 1 p.m.

Consolation semifinal, 2:30 p.m.

Semifinal, 4 p.m.

Semifinal, 7 p.m.

Dec. 30

Seventh-place game, 2:30 p.m.

Fifth-place game, 5:30 p.m.

Third-place game, 5:30 p.m.

Championship game, 5:30 p.m.

Toyota of Southern Maryland Holiday Basketball Classic — at Chopticon

Dec. 28

Leonardtown vs. Lackey, 1 p.m.

King George vs. Chopticon, 4:30 p.m.

Dec. 29

Consolation final, 2:45 p.m.

Championship game, 6:15 p.m.

Waldorf Holiday Hoops Classic — at North Point and Westlake

Dec. 28

Thomas Dale vs. Old Mill, 1 p.m. (at North Point)

Calvert vs. McDonough, 1 p.m. (at Westlake)

Massaponax vs. North Point, 4:30 p.m. (at North Point)

Chancellor vs. Westlake, 4:30 p.m. (at Westlake)

Dec. 29

Consolation final, 1 p.m. (at North Point)

Consolation final, 1 p.m. (at Westlake)

Championship game, 4:30 p.m. (at North Point)

Championship game, 4:30 p.m. (at Westlake)

TOURNAMENTS SCHEDULED TO BEGIN DEC. 29

Annapolis Area Christian Academy Basketball Christmas Tournament — at Annapolis Area Christian

Dec. 29

Heritage Christian vs. Covenant Life, 6 p.m.

King’s Christian Academy vs. Annapolis Area Christian, 7:45 p.m.

Dec. 30

Consolation final, noon

Championship game, 1:45 p.m.