John Oliver (2) and defending state champion Wise will be the team to beat in the Maryland 4A playoffs after locking up the top seed in the 4A South region. (Doug Kapustin/For The Washington Post)

UPDATED: These projectoins now reflect the official playoff seedings announced by the MPSAA.

Week 10 of the Maryland high school football season will wrap up Saturday afternoon, but with Friday’s games in the books, the playoff picture is coming into focus.

Most of the region playoff quartets are set, but a handful of teams still have a change to improve their seeding or make the field when they close out the regular season Saturday.

Below are the AllMetSports projections for the field after Friday’s games. See the full Friday scoreboard here.

Important disclaimer: These projections are unofficial. But we did uses calculators, pencils and plenty of erasers.

The Maryland Secondary Public Secondary Schools Athletic Association will release the official playoff pairings later this weekend.

To view our Virginia region playoff projections, click here.

MARYLAND 4A WEST

1. Quince Orchard (9-1)

2. Richard Montgomery (9-1)

3. Northwest (7-3)

4. Blair (8-2)

First-round matchups

No. 4 Blair at No. 1 Quince Orchard

No. 3 Northwest at No. 2 Richard Montgomery

Noteworthy

• Quince Orchard locked up the top spot with its win over Paint Branch Friday and Richard Montgomery will host an opening-round playoff game after beating Randallstown to close the regular season.

• Northwest held onto the third seed ahead of Blair as a result of Whitman’s victory over Churchill on Saturday.

MARYLAND 4A SOUTH

1. Wise (10-0)

2. Eleanor Roosevelt (7-3)

3. C.H. Flowers (6-4)

4. DuVal (6-4)

First-round matchups

No. 4 DuVal at No. 1 Wise

No. 3 C.H. Flowers at No. 2 Eleanor Roosevelt

Noteworthy

• C.H. Flowers overtook DuVal for the third seed after it beat Laurel and DuVal lost to Oxon Hill Saturday.

• Wise eliminated Suitland (4-6) from playoff contention with its 37-0 win over the Rams Saturday. The Pumas had already locked up the top seed in the region for the second year in a row.

MARYLAND 4A EAST

1. Old Mill (10-0)

2. Annapolis (9-1)

3. North Point (9-1)

4. Broadneck (7-3)

First-round matchups

No. 4 Broadneck at No. 1 Old Mill

No. 3 North Point at No. 2 Annapolis

Noteworthy

• Old Mill secured the top seed in the region with its win over Annapolis Friday night.

• Broadneck held off Arundel for the final playoff spot with its win over Southern Friday.

MARYLAND 4A NORTH

1. Sherwood (10-0)

2. Howard (9-1)

3. Bel Air (8-2)

4. Mervo (8-2)

First-round matchups

No. 4 Mervo at No. 1 Sherwood

No. 3 Bel Air at No. 2 Howard

Noteworthy

• Whether Parkville or Mervo gets the final playoff spot will be determined by Saturday’s results.

MARYLAND 3A SOUTH

1. Oxon Hill (9-0) — plays DuVal Saturday

2. Potomac (Md.) — plays Silver Oak Academy Saturday

3. Blake (5-5)

4. Rockville (4-6)

First-round matchups

No. 4 Rockville at No. 1 Oxon Hill

No. 3 Blake at No. 2 Potomac (Md.)

Noteworthy

• Though Oxon Hill and Potomac (Md) have yet to play their regular season finales, both clinched home games in the opening round of the playoffs based on Friday’s results.

• Rockville passed Wheaton (4-6) for the final spot Friday when it beat Magruder and Wheaton lost to Watkins Mill (4-6).


Defending state champion Damascus is the top seed in the Maryland 3A West region once again. (Jonathan Newton/The Washington Post)

MARYLAND 3A WEST

1. Damascus (10-0)

2. Oakdale (8-2)

3. Tuscarora (8-2)

4. Linganore (7-3)

First-round matchups

No. 4 Linganore at No. 1 Damascus

No. 3 Tuscarora at No. 2 Oakdale

Noteworthy

• With the help of Thomas Johnson’s win over Frederick on Saturday, Linganore moved passed Seneca Valley for the final spot in the region. It’s the second time in three years that the Screaming Eagles will be left out of the playoff field despite an 8-win season.

MARYLAND 3A EAST

1. Long Reach (8-2)

2. Glenelg (8-2)

3. Wilde Lake (7-3)

4. River Hill (6-4)

First-round matchups

No. 4 River Hill at No. 1 Long Reach

No. 3 Wilde Lake at No. 2 Glenelg

Noteworthy

• Long Reach and Glenelg finished tied in playoff points, but Long Reach gets the top seed based on its regular-season win over Glenelg.

• River Hill took the final playoff spot after it beat Mount Hebron and Atholton (6-4) lost to Howard on Friday.

The Cavaliers' strong running attack and stingy defense lead the way to victory over the Chargers. (Video by Derek Kramer for Synthesis/Koubaroulis LLC./The Washington Post)

MARYLAND 2A SOUTH

1. Patuxent (9-1)

2. Calvert (9-1)

3. Gwynn Park (9-1)

4. Lackey (8-2)

First-round matchups

No. 4 Lackey at No. 1 Patuxent

No. 3 Gwynn Park at No. 2 Calvert

Noteworthy

• Patuxent finished tied with Calvert in playoff points, but grabbed the top seed based on its regular-season win over the Cavaliers.

• Gwynn Park’s win over Friendly Friday, combined with Lackey’s loss to Calvert, allowed the Yellow Jackets to move into the third seed.

MARYLAND 1A NORTH

1. Havre de Grace (7-2)

2. Surrattsville (5-5)

3. McDonough (3-7)

4. Fairmont Heights (3-7)

First-round matchups

No. 4 Fairmont Heights at No. 1 Havre de Grace

No. 3 McDonough at No. 2 Surrattsville

Noteworthy

• Surrattsville locked up the No. 2 seed and a first-round home game by rallying past Fairmont Heights on Saturday, 32-21.

• McDonough clinched a postseason berth Friday when it beat La Plata and Joppatowne lost to Bohemia Manor.