MLB

1 p.m. Colorado at New York Yankees » MLB Network

4 p.m. New York Mets at San Francisco » Fox Sports 1

7 p.m. Washington at Atlanta » MASN2, Fox Sports 1, WJFK (106.7 FM),

WFED (1500 AM)

7 p.m. Boston at Baltimore » MASN, WTEM (980 AM)

10 p.m. Miami at Los Angeles Dodgers » MLB Network

GOLF

5 a.m. British Open, third round » Golf Channel

7 a.m. British Open, third round » WRC (Ch. 4), WBAL (Ch. 11)

2 p.m. U.S. Junior Amateur, championship match » Fox Sports 1

4 p.m. PGA Tour: Barbasol Championship, third round » Golf Channel

6 p.m. LPGA Tour: Great Lakes Bay Invitational, final round » Golf Channel

CYCLING

7:30 a.m. Tour de France: Stage 14 » NBC Sports Network

SOCCER

7:30 a.m. International Champions Cup: Manchester United vs. Inter Milan » ESPN2

12:30 p.m. Club friendly: Paris Saint-Germain at Nuremberg » beIN Sports

4 p.m. International Champions Cup: Benfica vs. Chivas Guadalajara » ESPN

8 p.m. NWSL: Houston at Washington » NBC Sports Washington

8 p.m. International Champions Cup: Bayern Munich vs. Real Madrid » ESPN2

AUTO RACING

11:15 a.m. NASCAR Xfinity Series: Roxor 200, qualifying » NBC Sports Network

12:30 p.m. NASCAR Cup Series: Foxwoods Resort Casino 301, final practice » NBC Sports Network

4 p.m. NASCAR Xfinity Series: Roxor 200 » NBC Sports Network

7 p.m. IndyCar Series: Iowa 300 » NBC Sports Network

TENNIS

7 a.m. ATP: Swedish Open, semifinals; ATP: Croatia Open, semifinals;

WTA: Bucharest Open, semifinals » Tennis Channel

1 p.m. ATP: Hall of Fame Open, semifinals » Tennis Channel

7 p.m. World Team Tennis: San Diego at Orange County » CBS Sports Network

HORSE RACING

5 p.m. Haskell Invitational » WRC (Ch. 4), WBAL (Ch. 11)

PRO BASKETBALL

Noon The Basketball Tournament, second round: Mid-American Unity vs. Red Scare » ESPN

2 p.m. The Basketball Tournament, second round: Teams TBD » ESPN

3 p.m. WNBA: Los Angeles at New York » NBA TV

4 p.m. The Basketball Tournament, second round: Teams TBD » ESPN2

4 p.m. Big3: Power vs. Triplets; 3-Headed Monsters vs. Tri-State » WUSA (Ch. 9), WJZ (Ch. 13)

6 p.m. The Basketball Tournament, second round: Fort Wayne Champs vs. TBA » ESPN2

8 p.m. WNBA: Phoenix at Dallas » NBA TV

BOXING

7 p.m. PBC Fight Night: Caleb Plant vs. Mike Lee (super middleweights) » WTTG (Ch. 5), WBFF (Ch. 45)

MIXED MARTIAL ARTS

6 p.m. UFC Fight Night: Undercard bouts » ESPN

9 p.m. UFC Fight Night: Rafael Dos Anjos vs. Leon Edwards (welterweights) » ESPN

BOWLING

3 p.m. PBA: Barbasol Tour finals » CBS Sports Network

FINA WORLD CHAMPIONSHIPS

6 a.m. Synchronized swimming: Free combination » Olympic Channel

7:45 a.m. Diving: Men’s 10m platform final » Olympic Channel

9 p.m. Swimming: Day 1 heats » Olympic Channel

ARENA FOOTBALL

3:30 p.m. Columbus at Washington » NBC Sports Washington

AUSTRALIAN RULES FOOTBALL

11 p.m. Geelong at Hawthorn » Fox Sports 2