NBA PLAYOFFS, EASTERN CONFERENCE FINALS

8:30 p.m. Game 6: Milwaukee at Toronto » TNT

MLB

2 p.m. Cincinnati at Chicago » MLB Network

4 p.m. Arizona at San Francisco » Fox Sports 1

4 p.m. Miami at Washington » MASN, WJFK (106.7 FM), WFED (1500 AM)

7 p.m. Atlanta at St. Louis » WTTG (Ch. 5), WBFF (Ch. 45)

9 p.m. Baltimore at Colorado » MASN2, WTEM (980 AM)

10 p.m. Texas at Los Angeles Angels » MLB Network

WNBA

3:30 p.m. Phoenix at Seattle » WJLA (Ch. 7), WMAR (Ch. 2)

8 p.m. Chicago at Minnesota » CBS Sports Network

GOLF

6:30 a.m. European Tour: Made in Denmark, third round » Golf Channel

1 p.m. PGA Tour: Charles Schwab Challenge, third round » Golf Channel

3 p.m. PGA Tour: Charles Schwab Challenge, third round » WUSA (Ch. 9), WJZ (Ch. 13)

3 p.m. LPGA Tour: Pure Silk Championship, third round » Golf Channel

3 p.m. PGA Tour Champions: Senior PGA Championship » WRC (Ch. 4), WBAL (Ch. 11)

SOCCER

9:20 a.m. FIFA U-20 World Cup, Group F: Portugal vs. South Korea » Fox Sports 2

10 a.m. Spanish Segunda Division: Cordoba at Rayo Majadahonda » beIN Sports

11:50 a.m. FIFA U-20 World Cup, Group E: France vs. Saudi Arabia » Fox Sports 2

Noon Spanish Segunda Division: Las Palmas at Osasuna » beIN Sports

1:55 p.m. German Cup, final: RB Leipzig vs. Bayern Munich » ESPNews

2:20 p.m. FIFA U-20 World Cup, Group F: Argentina vs. South Africa » Fox Sports 2

TENNIS

7 a.m. French Open, qualifying; ATP: Geneva Open and Lyon Open, finals; WTA: Internationaux de Strasbourg, final » Tennis Channel

MOTOR SPORTS

5:55 a.m. Formula One: Monaco Grand Prix, practice session 3 » ESPN

6:30 a.m. FIA Formula E championship: Berlin ePrix, Round 10 » Fox Sports 1

8:30 a.m. NASCAR Cup Series: Coca-Cola 600, practice » Fox Sports 1

8:55 a.m. Formula One: Monaco Grand Prix, qualifying » ESPN2

9:30 a.m. NASCAR Xfinity Series: Alsco 300, qualifying » Fox Sports 1

11 a.m. NASCAR Cup Series: Coca Cola 600, final practice » Fox Sports 1

1 p.m. NASCAR Xfinity Series: Alsco 300 » Fox Sports 1

6 p.m. Motocross Lucas Oil Series: Fox Raceway National » NBC Sports Network

BOXING

8 p.m. PBC Fight Night: Junior welterweights, Austin Trout vs. Terrell Gausha » Fox Sports 1

10 p.m. Top Rank: WBO junior lightweight title, Masayuki Ito vs. Jamel Herring » ESPN

ARENA FOOTBALL

3:30 p.m. Washington at Columbus » NBC Sports Washington

MEN’S COLLEGE LACROSSE

Noon NCAA tournament, semifinal: Virginia vs. Duke » ESPN2

2:30 p.m. NCAA tournament, semifinal: Penn State vs. Yale » ESPN2

COLLEGE BASEBALL

10 a.m. Big Ten tournament, semifinal: Nebraska vs. Michigan » Big Ten Network

Noon Big South tournament, championship: Campbell vs. TBD » ESPNU

1 p.m. SEC tournament, semifinal: Georgia vs. Mississippi » SEC Network

1 p.m. ACC tournament, semifinal: North Carolina vs. Boston College » NBC Sports Washington

2 p.m. Big Ten tournament, semifinal: Ohio State vs. TBD » Big Ten Network

4:30 p.m. SEC tournament, semifinal: Vanderbilt vs. LSU » SEC Network

5 p.m. ACC tournament, semifinal: Georgia Tech vs. North Carolina State » NBC Sports Washington

6 p.m. Big Ten tournament, rematch: teams TBD (if necessary) » Big Ten Network

7 p.m. UCLA at Oregon » Pac-12 Network

COLLEGE SOFTBALL, NCAA SUPER REGIONALS

Noon Game 3: Florida State vs. Oklahoma State » ESPN

2 p.m. Game 3: Texas vs. Alabama » ESPN

4 p.m. Game 2: Oklahoma vs. Northwestern » ESPN

6 p.m. Game 2: Minnesota vs. LSU » ESPN2

6 p.m. Game 2: Florida vs. Tennessee » ESPN

8 p.m. Game 2: UCLA vs. James Madison » ESPN

8 p.m. Game 2: Arizona vs. Mississippi » ESPN2

10 p.m. Game 2: Washington vs. Kentucky » ESPN2

COLLEGE TENNIS

4 p.m. NCAA championships, men’s singles final » Tennis Channel

8 p.m. NCAA championships, women’s singles final » Tennis Channel

DIVING

12:30 p.m. U.S. nationals, men’s 3m springboard individual championships » NBC Sports Network

2 p.m. U.S. nationals, women’s 3m and men’s 10m championships » WRC (Ch. 4), WBAL (Ch. 11)